برف آلوده به پلاستیک به آسمان قطب شمال رسید

به گزارش انجمن گیگابلاگ، پژوهش ها نشان داده اند که در محیط بکر قطب شمال، برفی که از آسمان می بارد شامل ذرات ریز پلاستیکی است.

برف آلوده به پلاستیک به آسمان قطب شمال رسید

در محیط بکر قطب شمال، برفی که از آسمان می بارد شامل ذرات ریز پلاستیکی است که به گفته کارشناسان، تعداد این ذرات بیش از 10 هزار ذره در هر لیتر بوده و این موضوع باعث شگفتی آن ها شده است.

این یعنی حتی تنفس در این محیط ممکن است ذرات میکروپلاستیکی (ذرات کوچک تر از 5 میلی متر) را وارد ریه کند که پیامدهای آن برای سلامتی انسان معین نیست.

منطقه مورد مطالعه پژوهشگران، یکی از آخرین محیط های بکر جهان محسوب می شد.

نتایج مطالعات تیم متخصصان آلمانی - سوئیسی که در ژورنال پیشرفت های علمی منتشر شد، از وجود ذرات و الیاف لاستیکی در برف خبر داده است.

آن ها نمونه های برف را از جزایر سوالبارد (Svalbard - مجمع الجزایری در منطقه شمالگان در اقیانوس منجمد شمالی که تحت کنترل نروژ است) جمع آوری نموده اند. نمونه ها در آزمایشگاه موسسه آلفرد وگنر در برمرهیون آنالیز شد که نشان داد مقدار آلودگی آن ها به ذرات پلاستیکی از حد انتظار بسیار بالاتر است. بسیاری از این ذرات به حدی ریز بوده اند که نمی گردد با قاطعیت منشا آن ها را معین کرد.

به نظر می رسید بیشتر آن ها از مواد طبیعی مانند سلولوز گیاهی و ذرات خز حیوانی تشکیل شده باشند؛ اما ذرات پلاستیکی، قطعات لاستیک، ورنی، رنگ و الیاف مصنوعی را هم شامل می شدند.

دکتر ملانی برگمن، سرپرست مطالعه گفت:

ما انتظار کشف آلودگی را داشتیم اما برخوردن به این همه میکروپلاستیک واقعا تکان دهنده بود. کاملا معلوم است که اکثریت این میکروپلاستیک های موجود در برف از هوا می آید.

دانشمندان با تحلیل نمونه های برف در آلمان و سوئیس به این نتیجه رسیدند که مقدار تراکم این ذرات در بعضی نقاط آلمان از قطب بیشتر است.

تصور محققان این است که میکروپلاستیک ها در اثر وزش باد در هوا معلق و به وسیله سازوکارهایی که به درستی معین نیست، در اتمسفر به راه های دور منتقل می شوند. این ذرات، در نهایت به وسیله باران یا برف، مجدد راهی زمین می شوند.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا

به "برف آلوده به پلاستیک به آسمان قطب شمال رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برف آلوده به پلاستیک به آسمان قطب شمال رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید