تاثیر تهدید ترامپ علیه ایران بر شرایط عبور و مرور نفتکش ها از تنگه هرمز

به گزارش انجمن گیگابلاگ، عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با بیان اینکه تهدید اخیر ترامپ علیه ایران هیچ وجاهت قانونی ندارد، گفت: این نوع تهدید ها بر شرایط عبور و مرور و امنیت نفتکش ها از تنگه هرمز اثر می گذارد و در شرایط آشفته مالی به نفع هیچ کشوری نیست.

تاثیر تهدید ترامپ علیه ایران بر شرایط عبور و مرور نفتکش ها از تنگه هرمز

به گزارش گروه سیاسی انجمن گیگابلاگ، سیدمحمدجواد ابطحی با اشاره به اظهارات اخیر رییس جمهور آمریکا درباره قایق های گشت زنی ایران در منطقه خلیج فارس، گفت: به نظر می رسید که ترامپ به صورت عمد مواضع نابخردانه اتخاذ می نماید تا بتواند فشار بیشتری به سایر کشور ها و دولت ها وارد کند، اما اظهارات و اقدامات اخیر وی نشان داد که وی تظاهر به دیوانگی نمی نماید و خواستار افزایش قدرت است و برای آن به هر کاری دست می زند.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی توضیح داد: دولت امریکا بعد از شیوع ویروس کرونا با سقوط 50 درصدی مالی روبرو شده، ترامپ نیز امیدش به ریاست جمهوری را از دست داده بنابراین مواضعی خارج از عرف و قوانین برای موضوعات داخلی و سیاست خارجی آمریکا اتخاذ نموده است.

وی با یادآوری پیغام های توئیتری دونالد ترامپ و تهدید جمهوری اسلامی ایران، اضافه کرد: وی در این پیغام ها بیان کرد که دستور داده است که اگر قایق های گشت زنی ایران در منطقه خلیج فارس به ناو های آمریکایی نزدیک شوند و برای آن ها به ادعای او مسئله ای ایجاد نمایند به سمت این قایق ها تیراندازی نمایند، اما نیروی دریایی آمریکا بلافاصله این اظهارات را تکذیب کرد.

ابطحی معتقد است: بر اساس قواعد و اصلول نظامی چنین تهدیدی نباید آشکارا مطرح گردد، زیرا موجب وارد شدن کمترین ضربه به طرف مقابل می گردد. آن ها به خوبی می دانند که چنین تهدید هایی منحصر به لفظ و زبان آن ها نمی گردد و قطعا نیرو های جمهوری اسلامی با هوشیاری و با قدرت مقابلشان می ایستد و پیش از آنکه آن ها بخواهند به قایاق های ایرانی شلیک نمایند، برخورد می نماید.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: این اظهارات و تنش ها اثرات روانی خواهد داشت به ویژه در شرایط فعلی که بازار نفت شرایط فلاکت باری را در 70 سال اخیر تجربه می نماید. چنین تنش هایی بر شرایط کشور های صادرنماینده و خریدار نفتی که حدود 50 درصد نفت خود را از خلیج فارس و تنگه هرمز باید عبور دهند اثر منفی می گذارد و این کشور ها قطعا احساس خطر می نمایند؛ بنابراین این تنش ها بر اقتصاد بین المللی تاثیر می گذارد.

وی ادامه داد: اقتصاد جهانی به دلیل شیوع ویروس کرونا آشفته شده و با این تنش ها آشفته تر خواهد شد. هیچ وجاهت قانونی نمی توان برای اظهارات ترامپ قائل شد. وی از سر دیوانگی و روان پریشی چنین تهدید هایی را مطرح نموده است، اما جمهوری اسلامی ایران همانطور که پهپاد و پایگاه عین الاسد را مورد هدف قرار داد، آماده است که با هر برخورد دیگری را مقابله کند.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی با تاکید بر اینکه ترامپ باید در اتخاذ مواضع خود تغییراتی ایجاد کند، گفت: مردم ایران نیز در مقابل ظلم و زور و ستم می ایستند. ایستادگی مردم برگرفته از مکتب اسلامی است. همزمانی این تهدید با پرتاب ماهواره نور نشان داد که جمهوری اسلامی با اتکاء به توان داخلی در مقابل استکبار می ایستد و در صورتی که احتیاج باشد از دیپلماسی خشم هم استفاده می نماید.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "تاثیر تهدید ترامپ علیه ایران بر شرایط عبور و مرور نفتکش ها از تنگه هرمز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر تهدید ترامپ علیه ایران بر شرایط عبور و مرور نفتکش ها از تنگه هرمز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید