لندن از چین خواست در قانون امنیتی جدید هنگ کنگ تجدیدنظر کند

به گزارش انجمن گیگابلاگ، دولت انگلیس با تاکید بر اینکه هرگونه راه چاره برای ناآرامی در هنگ کنگ باید از درون این دولت شهر بیرون بیاید نه پکن، از چین خواست تا در قانون امنیتی جدید که اعتراضات تازه ای را به راه انداخته است، تجدیدنظر کند.

لندن از چین خواست در قانون امنیتی جدید هنگ کنگ تجدیدنظر کند

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، انگلیس در کنار آمریکا، استرالیا و کانادا از این قانون جدید که به گفته آن ها توافق 1984 چین-بریتانیا درباره هنگ کنگ را نقض کرده و آزادی های آن را تهدید می کند، انتقاد کرده است.

چین می گوید تصمیم ها درباره امنیت ملی هنگ کنگ جزو امور داخلی است و ارتباط بریتانیا با این دولت شهر از استعمار خصمانه و پیمان های نابرابر ریشه می گیرد.

دومینیک راب، در گزارش شش ماهه از هنگ کنگ که از اول ژوییه تا 31 دسامبر سال گذشته را شامل می شود، گفت: راه حل این ناآرامی و علل به وجود آورنده آن باید از سوی هنگ کنگ باشد و نمی تواند از جانب سرزمین اصلی چین تحمیل شود. از نقطه نظر بریتانیا راه برون رفت کنونی در هنگ کنگ تعیین است؛ تمامی طرف ها باید در گفت وگو و حل و فصل تحت حمایت یک تحقیق قوی و مستقل مشارکت کنند.

خودمختاری هنگ کنگ، طبق توافق 1984 که به امضای مارگارت تاچر، نخست وزیر وقت انگلیس و ژائو ژیانگ، نخست وزیر وقت چین رسید، در توافق یک کشور، دو نظام تضمین شده است.

هنگ کنگ سال گذشته با ماه ها اعتراضات روبرو شد که برخی از آن ها با خشونت همراه شده بود. جرقه اعتراضات با ارائه یک لایحه استراداد مجرمان به چین شروع شد که این لایحه اندکی پس از شروع اعتراضات، منتفی اعلام شد. اعتراضات بعد از وقفه ای که بابت شیوع کرونا به وجود آمده بود، دوباره شروع شده است. انگلیس وعده داده است به آن دسته از هنگ کنگی هایی که پاسپورت آن را دارند، شهروندی بدهد.

منبع: عصر ایران

به "لندن از چین خواست در قانون امنیتی جدید هنگ کنگ تجدیدنظر کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لندن از چین خواست در قانون امنیتی جدید هنگ کنگ تجدیدنظر کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید