افزایش نجومی نرخ بلیت هواپیما قبل از طرح سفرهای نوروزی

به گزارش انجمن گیگابلاگ، در حالی که طرح سفرهای نوروزی از 25 اسفندماه شروع می گردد و تا 15 فروردین ماه ادامه دارد، بعضی آژانس های هواپیمایی زودتر دست به کار شده و قیمت بلیت برای پروازهای نیمه دوم اسفند و بعلاوه ایام نوروز را از همین امروز افزایش داده اند.

افزایش نجومی نرخ بلیت هواپیما قبل از طرح سفرهای نوروزی

با اجرای آزادسازی نرخ خدمات حمل و نقل هوایی و برطرف نرخ های تکلیفی، قرار بود در کنار افزایش خدمات، شرکت های هواپیمایی در بازاری رقابتی نرخ ها را کاهش دهند. البته در بازاری رقابتی و به دور از انحصار و رقابت های مخرب، این اتفاق طبق قانون بازار رخ می دهد، اما در بازار حمل و نقل هوایی ما وجود رقابت در ارائه خدمات هوانوردی فعلاً نمودی ندارد چون هر راستای در اختیار چند شرکت هواپیمایی است که هر کدام ناوگان و هواپیماهای متفاوتی هم دارند و در کنار انحصار در بعضی از راستا ها، به دلیل یکسان نبودن خدمات و هواپیماهای شرکت های هواپیمایی، رقابت عملاً بی معنا شده است.

به عنوان مثال در یک راستا هوایی چند شرکت هواپیمایی فعالیت می نمایند که هر کدام هواپیماهای متفاوت و با سن مختلف دارند در این بازار ایرلاینی که هواپیمای جوان تر دارد خود را در مقایسه با سایر ایرلاین ها قرار می دهد و مدعی است چون ناوگانش جوان تر است، باید تا سقف قیمتی، نرخ های بلیت خود را افزایش دهد.

از سوی دیگر آن چند ایرلاین هم که هواپیماهای فرسوده تری دارند، به بهانه ایام پیک و افزایش تقاضا، نرخ های خود را تا سقف قیمتی افزایش می دهند و در واقع عملاً مسافر قدرت انتخاب خود را از دست می دهد و بدین ترتیب طیفی از نرخ ها نخواهیم داشت که هر مسافر بسته به نوع خدماتی که دریافت می نماید، بلیت پرواز خود را تهیه کند.

لازم به یادآوری است شرکت های هواپیمایی در آزادسازی به هیچ عنوان اجازه عدول از ایمنی را ندارند و در بخش ایمنی، محدودیت هایی از سوی سازمان هواپیمایی کشوری به عنوان حاکمیت صنعت معین شده است که شرکت ها باید آن حداقل ها را رعایت نمایند، اما ایرلاین ها می تواند خدمات ایمنی خود را از آن حداقل ها افزایش داده و در کنار افزایش خدمات، نرخ های بیشتری را از مسافر دریافت نمایند پس کاهش نرخ بلیت هواپیما، به معنای کاهش ایمنی نیست .

در این شرایط با آزادسازی نرخ های حمل و نقل هوایی در راستاهای داخلی که چند سالی است در ایران اجرا شده ، رقابت در ارائه خدمات و کاهش نرخ ها به دلیل محدودیت ناوگان و نبود تنوع، چندان نمود نیافته است، در واقع آزادسازی نرخ ها، شرایطی را فراهم نموده است که آژانس ها از این کمبود ها سوءاستفاده نمایند ضمن آنکه شرکت های هواپیمایی هم بیش از آنکه به افزایش خدمات و کاهش نرخ ها فکر نمایند، بیشتر دنبال افزایش نرخ بدون افزایش سطح خدمات باشند و در واقع این شرایط یاری می نماید نوعی بازار سیاه در ایام پرتقاضای نظیر نوروز ایجاد گردد و در چنین شرایطی با افزایش تقاضا، بعضی از این آژانس ها هم به بزرگ تر و سیاه تر شدن این بازار سیاه، یاری می نمایند.

یکی از مسافران در این باره گفت:

امروز برای اخذ بلیت راستا تهران-شیراز برای تاریخ 18 اسفندماه راهی یکی از آژانس های فروش بلیت هواپیما شدم، متصدی فروش پس از اعلام راستا گفت که قیمت پایه راستا تهران-شیراز برای تاریخ 18 اسفند، از 217 هزار تومان آغاز می گردد و نرخ های بالاتر هم داریم.

این مسافر اضافه کرد که وقتی با این قیمت روبرو شدم به متصدی آژانس گفتم بلیت من برای تاریخ های قبل از ایام نوروز است، چرا نرخ ها اینقدر افزایش یافته است که گفت:

به هر حال عده ای از اواسط اسفندماه برای سفر های نوروزی آماده می شوند و نرخ ما هم برای این تاریخ از همین قیمت پایه آغاز می گردد و تازه نرخ های گران تر هم داریم.

این مسافر هواپیما بعلاوه گفت که متصدی فروش آژانس به من پیشنهاد داد که اگر بلیت هواپیما برای قبل از طرح نوروزی دریافت کنم، هزینه کمتری باید بپردازم در غیر این صورت برای ایام نوروز حداقل 100 هزار تومان به نرخ های بلیت اضافه کرده می گردد.

وی اعلام کرد که با رصدی در سایت های فروش بلیت ایرلاین ها در تاریخ مذکور متوجه شدم که چندین شرکت هواپیمایی در راستا مد نظر من نرخ های کمتری نسبت به نرخ اعلام شده آژانس ارائه داده اند وقتی این موضوع را با متصدی فروش اعلام کردم گفت:

ما در سیستم این نرخ ها را داریم نمی خواهید بروید از همان سایت ها خریداری کنید.

در ایام نوروز و با افزایش تقاضا، بعضی آژانس های گران فروش که اغلب مجوز بند الف را ندارند (بعضی هم دارند) از افزایش تقاضا، بازار انحصاری و نظارت ضعیف سازمان هواپیمایی سوءاستفاده می نمایند و در کنار ارائه پروازهای چارتری بدون پشتوانه و با نرخ های گزاف، قیمت بلیت را بدون هماهنگی با شرکت هواپیمایی افزایش می دهند و در واقع سود های کلان خود را در این ایام از جیب مسافران بی نوا می برند. امری که در نبود نظارت سازمان هواپیمایی کشوری، این روز ها باب شده و به روشی برای سوءاستفاده از مسافران نوروزی تبدیل شده است.

منبع: کجارو / farsnews.com

به "افزایش نجومی نرخ بلیت هواپیما قبل از طرح سفرهای نوروزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش نجومی نرخ بلیت هواپیما قبل از طرح سفرهای نوروزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید