تبریک ضرغامی برای ثبت جهانی خوشنویسی ایران

به گزارش انجمن گیگابلاگ، تهران (پانا) - وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ثبت جهانی پرونده برنامه ملی پاسداری از هنر سنتی خوشنویسی در ایران را در شانزدهمین نشست کمیته بین الدول حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس تبریک گفت.

تبریک ضرغامی برای ثبت جهانی خوشنویسی ایران

به گزارش ایسنا، پرونده برنامه ملی پاسداری از هنر سنتی خوشنویسی در ایران درحالی ثبت شد که 16 کشور عربی و ترکیه خوشنویسی را به نام خود ثبت نموده اند. پرونده ایران در لیست برنامه های خوب پاسداری یونسکو برای محافظت از میراث ناملموس ثبت شده است. این نخستین بار است که ایران در لیست برنامه های خوب پاسداری یونسکو برای محافظت از میراث معنوی، یک پرونده را به ثبت می رساند.

سیدعزت الله ضرغامی در پیغامی به مناسبت این ثبت جهانی گفته است: ثبت جهانی پرونده برنامه ملی پاسداری از هنر سنتی خوشنویسی در ایران در شانزدهمین نشست کمیته بین الدول حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس به عنوان هفدهمین میراث جهانی ناملموس کشورمان، کام مردم فرهنگ دوست ایران را شیرین کرد.

کهن دیار ایران زمین، میراث دار گنجینه ای از هنرهای والا و متعالی است که خوشنویسی همانند نگینی درخشان بر تارک آن می درخشد، هنری دیرینه و قدسی که ریشه در معنویت و الوهیت دارد و ناب ترین پیغام ها و اندیشه های لطیف و پاک و مقدس به واسطه آن ترویج، تبیین و ماندگار شده است.

بی شک باید مانایی و پایداری این هنر سنتی را بیش از همه وابسته به تعلق خاطر مردم ایران در طول تاریخ به این هنر و علاقه مندی آنان به پاسداری از این هنر دانست.

برنامه پاسداری از هنر سنتی خوشنویسی ایران که به ثبت جهانی رسیده است گزارش این علاقه مندی ها و کوشش های وافر است.

این رویداد خجسته را به ملت فرهیخته و هنرپرور ایران اسلامی تبریک و تهنیت می گویم و از خداوند متعال استمرار توفیقات فرهنگی و سربلندی نظام جمهوری اسلامی را مسألت دارم.

علی دارابی ـ معاون میراث فرهنگی و قائم مقام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ نیز در پیغام تبریکی گفت: کوشش های ارزنده برای ثبت یکی از مهم ترین پرونده های میراث ناملموس ایران در لیست میراث جهانی یونسکو با وجود موانع و دشواری های بسیار به بار نشست و کمیته بین الدول حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس در شانزدهمین نشست خود به جهانی شدن پرونده برنامه ملی پاسداری از هنر سنتی خوشنویسی در ایران رأی مثبت داد.

این اتفاق مبارک از آن رو اهمیت مضاعف می یابد که ایران برای نخستین بار در لیست برنامه های خوب پاسداری یونسکو برای محافظت از میراث ناملموس پرونده ای را به ثبت می رساند.

خوشنویسی در ایران برخوردار از اصالتی تاریخی است و ایرانیان از دیرباز در جهت پاسداری از خط و زبان خویش کوشا بوده و هستند، ثبت جهانی خوشنویسی تاییدی بر این دستاورد تاریخی و ملی ایرانیان است.

ثبت جهانی پرونده برنامه ملی پاسداری از هنر سنتی خوشنویسی در ایران را به عنوان هفدهمین میراث جهانی ناملموس کشورمان تبریک می گویم و از تمام کسانی که برای تحقق این موفقیت ارزشمند همت کردند تشکر و قدردانی می کنم.

پرونده ایران با عنوان برنامه ملی پاسداری از هنر سنتی خوشنویسی در ایران The national programme to safeguard the traditional art of calligraphy in Iran ثبت شده است. پیش تر 16 اثر دیگر از آداب، آیین ها، هنرهای نمایشی، مهارت ها، دانش و فرهنگ ایرانی در لیست میراث فرهنگی ناملموس یونسکو به ثبت رسیده بود.

منبع: خبرگزاری پانا

به "تبریک ضرغامی برای ثبت جهانی خوشنویسی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبریک ضرغامی برای ثبت جهانی خوشنویسی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید