هاید ماری کخ درگذشت

به گزارش انجمن گیگابلاگ، پروفسور هاید ماری کخ، ایران شناس آلمانی درگذشت. او بیشتر با کتاب از زبان داریوش در ایران شناخته می شود.

هاید ماری کخ درگذشت

0به گزارش انجمن گیگابلاگ، پروفسور کخ یکی از پنج دانشمندی بود که در زمینۀ تاریخ عیلام قدیم تحقیقات گسترده انجام داده و از علایق خاص او، هنر اسلامی و به ویژه معماری و هنر سرامیک بود.

بیشتر باستان شناس ایرانی، هاید ماری کخ را از جمله سردمدار مطالعات تحلیلی روی گل نوشته های بایگانی بارو تخت جمشید می دانند. او آثار زیادی درباره ایران باستان نوشته است، اما بیشتر از همه از زبان داریوش در ایران شناخته شده است. دکتر حکمت الله ملاصالحی ـ استاد باستان شناسی دانشگاه تهران ـ کتابِ از زبان داریوش پروفسور کخ را یک اثر ممتاز و بسیار مفید و مرجع دانسته و درباره آن گفته است: سخن گفتن از نظام اداری و اجرایی و حقوقی و مهندسی و مدیریت و اقتصاد و معیشت و دیانت و معنویت عصر داریوش بزرگ آن قدر هم آسان نیست که اغلب گمان رفته است.

هاید ماری کخ 17 دسامبر 1943 در شهر ماربورگ آلمان به دنیا آمد. سپس به تحصیل در رشتۀ آموزش با گرایش اصلی ریاضی پرداخت. او در ادامه، ایرانشناسی را از 1972 در دانشگاه گوتینگن آغاز کرد و در 1976 با موضوع سرانجام نامه شرایط مذهبی زمان داریوش بر اساس تحقیقات اجرا شده بر کتیبه های هخامنشی دکتری گرفت.

پروفسور هاید ماری کخ در کنار رشته اصلی خود، به تحصیل در رشته های باستان شناسی کلاسیک، تاریخ هنر بیزانس و باستان شناسی مسیحی پرداخت و پس از آن به تدریس ایران شناسی و باستان شناسی خاور نزدیک در دانشگاه گوتینگن مشغول شد. از 1986 به تدریس در رشته اقتصاد و مدیریت دوران هخامنشیان در دانشگاه فیلیپس ماربورگ و از 1995 به عنوان استاد ایرانشناسی در زمینه تاریخ کهن در دانشگاه ماربورگ اشتغال داشت. او شاگرد پروفسور والتر هینتس، ایران شناس آلمانی بود.

ماری کخ 26 ژانویه بر اثر بیماری از دنیا رفت و 28 ژانویه خبر درگذشتش اعلام شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "هاید ماری کخ درگذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هاید ماری کخ درگذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید