پرواز حاشیه بر فراز حوض گرانقیمت موزه هنرهای معاصر

به گزارش انجمن گیگابلاگ، موزه هنرهای معاصر تهران عصر شنبه ـ 21 اسفند ماه ـ میزبان پرفرمونسی حاشیه ساز شد که بر اساس تصاویری که از این حادثه منتشر شده، زنگ خطر آسیب به یکی از آثار هنری موزه هنرهای معاصر تهران را به صدا درآورد.

پرواز حاشیه بر فراز حوض گرانقیمت موزه هنرهای معاصر

به گزارش خبرنگار بخش تجسمی انجمن گیگابلاگ، حاشیه به اجرای پرفورمنس گربه جاده ابریشم باز می گردد. بخش عمده اجرای این گروه، شامل بندبازی بر فراز حوض معروف موزه هنرهای معاصر بود که ویدئوهای منتشر شده در فضای مجازی، حاکی از برخورد بعضی اجراکنندگان با روغن داخل حوض و بیرون ریختن مایع داخل آن به بیرون بوده است.

در ادامه می توانید ویدئویی از این پرفورمنس که منجر به حادثه بیرون ریختن مایع داخل اثر هنری به بیرون شده و در فضای مجازی منتشر شده است را مشاهده کنید:

این حوض که در واقع یک اثر ارزشمند هنری است و سال هاست که در موزه هنرهای معاصر تهران نگهداری می گردد، به وسیله یک هنرمند ژاپنی به نام نوریوکی هاراگوچی خلق شده است. او تابستان سال گذشته درگذشت و این در حالی است که سه سال قبل از فوتش به ایران سفر نموده بود تا اثرش را بازسازی کند و اتفاقا از اینکه هنوز بعد از 40 سال اثرش را پابرجا و کاملا سالم می دید، ابراز تعجب نموده بود.

موزه هنرهای معاصر در سال 1977 اثر هاراگوچی را با عنوان ماده و فکر خریداری کرد که ظرف فولادی جوش خورده مربعی شکلی است که درون آن با روغن سیاه پر شده؛ از آنجا که روغن برخلاف آب ثابت مانده و خاصیت انعکاسی دارد، این اثر شبیه به یک آینه بزرگ سیاه رنگ در کف زمین است.

حالا حادثه ای که به واسطه اجرای یک پرفورمنس بر فراز ماده و فکر اتفاق افتاده، عده ای از هنرمندان و کارشناسان را نگران سلامت اثر نموده است.

منصوره بشیری پور، کارشناس اقتصاد هنرهای تجسمی با انتشار این ویدیو در صفحه اینستاگرامش به انتقاد از مسوولان و برگزارکنندگان پرداخته و با اشاره به اینکه این اتفاق یک حادثه بوده، از افرادی که به این پیش نمایش دعوت شدند ولی بدون هیچ اعتراضی تنها به دیدن نشستند، انتقاد نموده است. سعید باباوند، منتقد هنری نیز با بازنشر این ویدیو، انگشت انتقاد را به سمت مسوولان فرهنگی گرفته است.

کاربری در فضای مجازی نیز با اشاره به تاریخچه موزه هنرهای معاصر تهران یادآوری نموده است که این موزه یکی از پنج گنج تهران است.

در این بین البته نگاه هایی هم به دفاع از ماهیت کلی چنین اتفاقاتی برخاسته و یادآوری نموده اند که هنر معاصر و موزه در حال تجربه است و این اتفاق هم می تواند به عنوان نقطه عطفی در تاریخ این موزه نگاشته گردد.

با این همه واکنش ها نسبت به این حادثه ادامه دارد و باید دید مسوولان در قبال آن چه پاسخی خواهند داشت. انجمن گیگابلاگ آمادگی انتشار پاسخ های احتمالی از سوی متولیان امر را دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "پرواز حاشیه بر فراز حوض گرانقیمت موزه هنرهای معاصر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرواز حاشیه بر فراز حوض گرانقیمت موزه هنرهای معاصر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید