پلمپ شدن خانه های بومگردی بخاطر ناآگاهی سازمان ها و نهادها

به گزارش انجمن گیگابلاگ، مدیرکل دفتر همکاری و توافق های ملی گردشگری از تشکیل کارگروه ملی بومگردی برای تعدیل ضوابط و رفع ناهماهنگی با سایر دستگاه ها خبر داد و گفت: متاسفانه سایر سازمان ها و نهادها بومگردی ها را با خط کش هتل می سنجند در حالیکه ضوابط و استاندارد این خانه ها کاملا متفاوت از هتل ها است.

پلمپ شدن خانه های بومگردی بخاطر ناآگاهی سازمان ها و نهادها

در اولین جلسه کارگروه ملی بومگردی تعدادی از کنندگان سازمان های دخیل همچون امور اراضی، محیط زیست، منابع طبیعی، وزارت کشور، سازمان شهرداری ها و دهیاری ها حضور داشتند، متاسفانه با وجود آنکه بیشترین مشکل بوم گردی ها با اداره اماکن نیروی انتظامی است و از این نهاد دعوت شده، اما هیچ کننده ای از اماکن یا نیروی انتظامی حضور نداشت.

او با اشاره به برخی ناهماهنگی ها در ارتباط با حوزه بومگردی اظهار کرد: سازمان های دیگر معمولا ضوابطی دارند که با استانداردهای بومگردی چندان مطابقت ندارد و گاهی به پلمب اقامتگاه منجر می شود، مثلا وزارت بهداشت طبق ضوابط و قوانینی که دارد به آشپزخانه بومگردی ها ایراد وارد می کند درحالی که این سختگیری ناشی از نا آگاهی آن ها نسبت به استاندارد این اقامتگاه ها است. یا مثلا ناجا از صاحبان این خانه ها خواسته دوربین نصب کنند درحالی که این خانه ها محل زندگی خانوادگی و شخصی میزبان است و نوع مهمان پذیری آن ها تعریف دیگری دارد. متاسفانه برخی دستگاه ها بومگردی ها را با خط کش هتل می سنجند. برای همین قرار شد در ذیل این کارگروه، کمیته های تخصصی تشکیل شود تا مفاهیم شفاف شود و ضوابط را تعدیل کنیم.

اژدری معتقد است: حضور کنندگان سازمان ها و نهادهای مختلف باعث می شود با مفهوم بومگردی بیشتر آشنا شوند و با گردشگری سختگیرانه برخورد نشود.

مدیرکل دفتر همکاری و توافق های ملی گردشگری به انبوه سازی بومگردی ها نیز اشاره کرد و اضافه کرد: ضوابط بومگردی در سال 93 ابلاغ شده اما اکنون مقداری از معیارهای ابتدایی فاصله گرفته ایم و انبوه سازی اتفاق افتاده است. برنامه ما این است که با تدوین ضوابط دیگری، روح بومگردی را تقویت کنیم.

او درباره لزوم اجرای قوانین سختگیرانه در صدور مجوز بومگردی برای جلوگیری از انبوه سازی گفت: همین حالا هم مجوز تحت کنترل صادر می شود، اینطور نیست که بی حساب و کتاب داده شود، بلکه تعداد متقاضیان بی حساب و کتاب است، با این حال مجوز خیلی ساده صادر نمی شود.

وی به این پرسش خود که چرا تعداد متقاضیان بومگردی زیاد است، پاسخ داد: اعطای وام و تسهیلات کم بهره باعث گرایش افراد بیشتری به بومگردی شده است. البته هدف این افراد هم مقدس است و قطعا در راستای اشتغالزایی است، اما انگیزه هایی مثل وام و تسهیلات کم بهره باعث می شود شهری ها هم به این کار گرایش پیدا کنند و بدون توجه به روح بومگردی و زندگی روستایی دنبال این کار باشند.

مدیرکل دفتر همکاری و توافق های ملی گردشگری خاطرنشان کرد: سعی می شود ماهی یک بار این کارگروه جلسه داشته باشد، برای همین از کنندگان سایر دستگاه ها درخواست شد تمام ضوابط را به ما ابلاغ کنند، چرا که مقررات، سیاست ها و استراتژی های بسیاری وجود دارد که ما از آن بی اطلاعیم و بی خبر از آن، سرمایه گذاری در بومگردی را تبلیغ و تشویق می کنیم.

اژدری گفت: پول زیادی در حمایت از اشتغال روستایی و عشایری وجود دارد، سازمان برنامه و بودجه اعتبارات خوبی به این بخش اختصاص داده است ولی مصرف آن درست نیست، معمولا یا هم افزایی وجود دارد یا جزیره ای عمل می شود و در نهایت هم اعتباری که گذاشته شده هدر می رود، باید با روش درستی از این اتفاق جلوگیری شود.

منبع: ایسنا

منبع: همگردی

به "پلمپ شدن خانه های بومگردی بخاطر ناآگاهی سازمان ها و نهادها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پلمپ شدن خانه های بومگردی بخاطر ناآگاهی سازمان ها و نهادها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید