چرا خواب می بینیم؟

به گزارش انجمن گیگابلاگ، خواب تماشا و رویاها، توهم و خیالاتی هستند که در مراحل خاصی از خواب رخ می دهند. رویاها در طول خواب REM (مرحله حرکت سریع چشم)، قوی تر می شوند. مرحله REM زمانی است که بدن به خواب عمیقی فرو می رود ولی مغز در حال کار کردن می باشد. در این حالت معمولا شخص رویاهایش را به یاد نمی آورد.

چرا خواب می بینیم؟

همه ما می دانیم که خوابیدن نقش مهمی در نظیم متابولیسم بدن، فشار خون، عملکرد مغز و سایر جنبه های سلامتی بدن دارد. اما توضیح نقش رویاها برای محققان کمی سخت بوده است.

هنگامی که بیدار هستید، افکار شما دارای یک منطق خاصی هستند. وقتی خواب هستید، مغز شما هنوز فعال است اما افکار و رویاهای شما اغلب کمتر می گردد یا معنی خاصی نمی دهند و معمولا با عقل جور در نمی آیند. این مساله ممکن است به این علت باشد که مرکز عاطفی مغز، رویاها را می سازند نه قسمت منطقی مغز.

اگر چه هیچ اثبات قطعی وجود ندارد، رویاها معمولا اندیشه هایی در خصوص توضیح حال خود بر اساس فعالیت های اخیر، مکالمات و یا مسائل دیگر در زندگی شما هستند. با این حال، نظریه های مشهوری در خصوص نقش رویاها وجود دارد.

نقش رویاها

محققان هنوز کاملا با هدف رویاها موافق نیستند ولی باور ها و نظریه ها گسترده ای وجود دارد.

رویا به عنوان درمانگر

رویاها ممکن است راه هایی برای مقابله با درام های عاطفی در زندگی شما باشد و به این علت که مغز شما در یک سطح بسیار احساسی بیشتری نسبت به حالت بیداری عمل می نماید، ممکن است ارتباطاتاتی را با احساسات شما ایجاد کند که در حالت هوشیار و خود مطلع قادر به این کار نیست.

رویاها به عنوان تمرین مبارزه یا تمرین پرواز

یکی از قسمت های مهم مغز که در طول رویا بسیار فعال است آمیگدلا نام دارد. آمیگدلا قسمتی از مغز است که با غریزه زنده ماندن و واکنش های مبارزه یا پرواز در ارتباط است .

یک نظریه نشان می دهد از آنجا که آمیگدلا در طول خواب فعال تر از بیداری است، ممکن است یک روش مغز برای آماده کردن شما برای مقابله با یک تهدید باشد.

خوشبختانه، در طول خواب REM، مغز استخوان نوعی سیگنال های عصبی می فرستد که باعث آرام شدن عضلات می گردد. به این ترتیب بدن شما هنگامی که در حالت خواب قرار گرفته است، حرکت نمی نماید.

رویاها به عنوان اندیشه و تفکر

یک نظریه برای اینکه چرا ما خواب می بینیم این است که تماشا خواب به تفکرات خلاقانه ما یاری می نماید. برای مثال بیشتر هنرمندان در هر عرصه ای، از خواب های خود الهاماتی گرفتند و آن را در هنر های خود پیاده کردند.

بدون فیلتر منطقی شما که معمولا در زندگی بیداری خود از آن استفاده می کنید و می تواند جریان خلاقیت شما را محدود کند، افکار و ایده های شما هنگامی که در خواب هستید هیچ گونه محدودیتی ندارند.

رویاها به عنوان یاری به حافظه

یک نظریه معروف و گسترده در خصوص هدف رویاها این است که رویاها به شما در ذخیره خاطرات مهم و چیزهایی که آموخته اید و خلاص شدن از خاطرات بی اهمیت و مرتب کردن خاطرات به وسیله افکار و احساسات پیچیده، یاری می نمایند.

تحقیقات نشان می دهد که خوابیدن به ذخیره حافظه یاری می نماید. برای مثال احتمالا برای شما پیش آمده است که اطلاعات جدیدی را فرابگیرید و سپس به خواب بروید و بعد از بیدار شدن از خواب این اطلاعات را به خوبی به یاد بیاورید.

این که رویاها چگونه بر روی ذخیره سازی حافظه و به یاد آوردن آن تاثیر می گذارد، هنوز کاملا تعیین نیست. اما رویاها ممکن است به مغز یاری نمایند تا به طور موثرتر اطلاعات مهم را ذخیره نمایند در حالی که مانع تحریک هایی شوند که ممکن است حافظه و یادگیری را مختل نمایند.

چرا گاهی اوقات کابوس می بینیم؟

کابوس های گاه به گاه، رویا هایی هستند که ترسناک تر و ناراحت نماینده تر از رویاهای عادی ما هستند. کابوس ها به علت استرس، اضطراب یا گاهی اوقات به عنوان یک واکنش به داروهای خاص ایجاد می گردد.

با اینحال اگر گهگاه کابوس می بینید، احتمالا دچار اختلالات خواب شده اید. بسیاری از مردم در طول زندگی خود کابوس های گاه به گاه را تجربه می نمایند. با این حال، انجمن خواب آمریکا برآورد نموده است که تنها حدود 5 درصد از مردم کابوس های پایدار را به عنوان یک اختلال خواب تجربه می نمایند.

منبع: فوت و فن

به "چرا خواب می بینیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا خواب می بینیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید