کجا لاما ببینیم؟

به گزارش انجمن گیگابلاگ، لاما یا شتر بی کوهان، حیوانی اهلی است که سال ها پیش از طریق مردم محلی آمریکای جنوبی یافت شد. امروزه لاماها یکی از بهترین و مفیدترین حیوانات اهلی در مزرعه ها هستند. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید تا لاما را بیشتر بشناسیم.

کجا لاما ببینیم؟

لاماها بزرگترین عضو خانواده شترها هستند که در قاره آمریکا یافت می شوند اما شترهایی که در آسیا و آفریقا وجود دارند از لاماها بسیار بزرگتر هستند. لاماها و شترها در رده ای بالاتر در خانواده پستانداران سُم دار قرار می گیرند که Atiodactyla نام دارد. از دیگر اعضای این خانواده می توان به گوزن ها و خوک ها نیز اشاره کرد.

همانند دیگر اعضای خانواده شترها، لاماها نیز گردن و پاهای نسبتا بلندی دارند. برخلاف شترها، لاماها کوهان ندارند و از این رو به آن ها شتر بی کوهان نیز گفته می شود. به طور میانگین وزن لاماهای بالغ حدودا به 130 کیلوگرم می رسد.

لاماها پشم بلند و متراکمی دارند و رنگ پشم آن ها بسیار متنوع است به طوری که پشم رنگ لاماها به رنگ های مشکی، قهوه ای، خاکستری، قهوه ای مایل به زرد، سفید و زرد دیده می شود اما بیشتر لاماها قهوه ای هستند.

رژیم غذایی

لاماها گیاهخوار هستند. این پستانداران از علف ها و درختچه های کوتاه تغذیه می کنند. لاماها دندان و لثه بسیار قدرتمندی دارند و تمام اجزای غذای خود را کاملا در هم می شکنند. دقیقا همانند شتر، بدن لاماها نیز به آب بسیار کمی احتیاج دارد و این حیوانات می توانند با آبی که از طریق خوردن گیاهان به دست می آورند آب بدن خود را تامین کنند. این جانوران در مقابل بی آبی شدیدا مقاوم هستند.

لاماها همانند گاو نشخوار می کنند و جزو نشخوارکنندگان نیز به حساب می آیند. این حیوانات غذایی که وارد معده شان شده است را مجددا می جوند.

رفتار و عادات طبیعی

لاماها رفتار و شخصیت جالبی دارند. این حیوانات از نظر حمل بار در بین ساکنین آمریکای جنوبی بسیار محبوب هستند چرا که می توانند حدود 60 کیلوگرم بار را روزانه حدودا 35 کیلومتر حمل کنند. این حیوانات بسیار یک دنده و لجوج هستند و هنگامی که حس کنند بیش از حد توان شان از آن ها کار کشیده می شود، دست از حمل بار و کار کردن می کشند و شروع به پرخاش گری می کنند.

هنگامی که یک لاما عصبانی می شود یا می ترسد، به منظور دفاع از خود بر روی صورت دشمن خود تف می کند! لاماها همچنین برای تعیین مقدار قدرت و برتری نیز تف می کنند و این کار را با دقت بسکمک انجام می دهند!

لاماها بسیار سریع هستند و سرعت دویدن آن ها به 60 کیلومتر در ساعت هم می رسد. این سرعت زیاد به آن ها کمک می کند تا از دست دشمن و خطرهای پیرامون خود فرار کنند.

تولید مثل

لاماهای ماده در هر نوبت زایمان خود یک نوزاد به دنیا می آورند. لاماهای تازه متولد شده، تنها یک ساعت پس از به دنیا آمدن می توانند بر روی پاهای خود بایستند و بدوند! نوزادان سه تا پنج ماه اول زندگی خود را از شیر مادر تغذیه می کنند و سپس علف خوردن را شروع می کنند و در سن یک سالگی مستقل می شوند.

حقایق

  • حس بینایی، شنوایی و بویایی لاماها بسیار قوی است که این مزیت به لاماها برای فرار از خطر کمک می کند.
  • لاماها بسیار اجتماعی هستند و در گروه های بالغ بر 20 عضو هم زندگی می کنند. این حیوانات به هیچ وجه زندگی منزوی ندارند.
  • شکارچیان اصلی لاماها، شغال ها و دیگر سگ سانان هستند.
  • لاماها در دسته پستانداران سُم دار قرار می گیرند اما آن ها دقیقا سُم ندارند بلکه در پاهای خود دو انگشت با یک صفحه زیرین دارند که شبیه سُم است.
  • لاماها می توانند بین 20 تا 30 سال عمر کنند.

کجا لاما ببینیم؟

محل اصلی زندگی لاماها، منطقه ها سرد و خشک کوهستان های آمریکای شمالی است. این حیوانات به صورت اهلی نیز در مزرعه ساکنین کشورهای آمریکای جنوبی یافت می شوند. به طور کلی کشورهای آرژانتین، شیلی، اکوادور و پرو بهترین کشورها برای دیدن لاما از نزدیک هستند.

معمولا زندگی در منطقه ها کوهستانی که اکسیژن کم و فشارهوای پایینی دارند برای بیشتر حیوانات کار سختی است و نمی توانند به درستی در این مکان ها نفس بکشند؛ اما لاماها مشکل خاصی برای زندگی در این منطقه ها ندارند چراکه مقدار هموگلوبین خون آن ها بسیار زیاد است و خون لاماها اکسیژن را در خود ذخیره می کند.

لاما، حیوانی بسیار مفید

در زمان های دور، مردم محلی تنها برای باربری و حمل و نقل از لاماها استفاده نمی کردند. در آن زمان از پشم لاماها برای به منظور تولید طناب و لباس های گرم استفاده می شد و همچنین از پوست آن ها کفش درست می شد. از گوشت آن ها استفاده غذایی می شد و از چربی آن ها به منظور روشنایی و گرما استفاده می شد.

امروزه لاماها همچنان بسیار مفید هستند. پشم این پستانداران امروزه هم بسیار پرطرفدار و پرکاربرد است. همچنین وجود این حیوانات در مزرعه حکم یک مراقب و نگهبان برای حیوانات دیگر را دارد. لاماها از حیوانات دیگر مزرعه همانند گوسفندان و بزها مراقبت می کنند.

نظر شما در مورد لاماها چیست؟ نظرات خود را با انجمن گیگابلاگ در میان بگذارید.

مقالات سری گردشگری حیات وحش شنبه ها و سه شنبه ها ساعت 23:59 در وب سایت انجمن گیگابلاگ منتشر خواهد شد.

منبع: کجارو / animals.nationalgeographic.com / bigrunwolfranch.org

به "کجا لاما ببینیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کجا لاما ببینیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید