چرا رم کامپیوتر نصف سرعت خود را نشان می دهد؟

به گزارش انجمن گیگابلاگ، شما به تازگی یک سیستم نو اسمبل کرده اید و برای آزمایش آن هیجان زده هستید؛ اما طی بررسی سیستم متوجه می شوید که رم کامپیوتر نصف سرعت واقعی خود را نشان می دهد. آیا چنین چیزی به معنای مشکل داشتن سیستم شما است؟ در ادامه به این موضوع می پردازیم.

چرا رم کامپیوتر نصف سرعت خود را نشان می دهد؟

چرا برخی ابزار نصف سرعت واقعی رم کامپیوتر را نشان می دهند؟

اگر پیگیر انجمن ها و گروه های مربوط به اسمبل کامپیوتر باشید، احتمالا اغلب با افرادی روبرو می شوید که که برای بررسی مشخصات سیستم تازه، استفاده از برنامه هایی نظیر CPU-Z و Speccy را توصیه می کنند. این برنامه ها بسیار مفید هستند و می توانند اطلاعات زیادی را در مورد شرایط سیستم ارائه دهند. اما اگر دقیقا ندانید که دنبال چه اطلاعاتی هستید، حجم بزرگ این داده ها می تواند شما را سردرگم کند.

در این میان، معمولا بسیاری از کاربران با بررسی فرکانس ارائه شده برای رم، کمی نگران می شوند. این در حالی است که برای اسمبل کامپیوتر مطمئنا زمان زیادی را صرف کرده اید تا بهترین قطعات ممکن برای سیستم خود را انتخاب کنید. در نتیجه وقتی می بینید نصف سرعت موردنظر شما برای رم کامپیوتر گزارش داده می گردد، احتمالا فکر می کنید که سیستم دچار مشکل شده است.

در ادامه می توانید اسکرین شات مربوط به همان دو برنامه معروف که اشاره کردیم، مشاهده کنید. این اسکرین شات مشخصات یک سیستم مبتنی بر رم 8 گیگابایتی Crucial Ballistix 3600 MHz DDR4 DRAM را نشان می دهد. بنابراین وقتی مشخصات آن را در سیستم خود چک می کنید، مطمئنا انتظار دارید که با سرعت 3600 مگاهرتز روبرو شوید.

اما واقعیت این است که هر دو برنامه CPU-Z و Speccy سرعت 1799.6 گیگاهرتز را به عنوان سرعت رم موردنظر به نمایش گذاشته اند. اگر عدد اعشاری را نادیده بگیریم، روی هم رفته این نصف سرعت واقعی رم موردنظر است. با این حال، چنین چیزی کاملا طبیعی است و رم موردنظر هیچ مسئله ای ندارد. اما این اعداد به آن روشی که شما عادت دارید و آشنا هستید، ارائه نمی گردد.

رم های تازه استفاده شده برای کامپیوتر های دسکتاپ از نوع DDR SDRAM هستند. باید خاطرنشان کنیم بعد از DDR یک عدد هم قرار می گیرد که نسل رم موردنظر را نشان می دهد. استاندارد DDR SDRAM در سال 1998 معرفی گشت تا پهنای باند رم دوبرابر گردد. اگرچه برخی محیط ها مانند Task Manager ویندوز مطابق انتظار سرعت رم را به صورت دوبرابر نشان می دهند، اما برنامه هایی مانند CPU-Z این مشخصات را به صورت خام به نمایش می گذارند. به همین علت در این شرایط لازم نیست نگران شوید و ساعت ها از وقت خود را برای پیدا کردن منشأ مشکل صرف کنید.

اگر رم سیستم واقعا ضعیف تر از حد انتظار است باید چه کاری انجام دهید؟

اما اگر رم موجود در سیستم واقعا ضعیف تر از حد انتظار عمل می کند، چه کارهایی از دست شما برمی آید؟ اگرچه همواره بروز مشکل در خود مادربرد یا قطعه رم وجود دارد، اما در بیشتر شرایط این مشکل سخت افزاری نیست. یکی از مهم ترین دلایل پایین بودن سرعت رم نسبت به حد انتظار، به فعال نبودن XMP برمی گردد.

بسیاری از کاربران با تکنولوژی XMP آشنا نیستند. اگر پروفایل XMP را در تنظیمات BIOS به درستی تنظیم نکرده باشید، ممکن است رم موردنظر عملکرد موردنظر شما را ارائه نکند. علاوه بر این با استفاده از تنظیمات XMP می توانید رم را هم اورکلاک کنید. اما اگر فعال سازی XMP هم مسائل شما را برطرف نکرد یا مشکل فراتر از سرعت پایین رم است، باید کارهای جدی تری انجام دهید که در یک مطلب جداگانه به این اقدامات می پردازیم.

منبع: How To Geek

منبع: دیجیکالا مگ

به "چرا رم کامپیوتر نصف سرعت خود را نشان می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا رم کامپیوتر نصف سرعت خود را نشان می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید