کنکور و کرونا؛ تلاش برای تعویق برگزاری آزمون های سراسری 99، دولت: کنکور 99 حذف نمی شود

به گزارش انجمن گیگابلاگ، برگزاری کنکور سراسری در روز های اعلام شده قطعی شده است و کمپین های مختلف در فضای مجازی برای به تعویق انداختن کنکور شکست خورده است. روز شنبه استاندار تهران گفت: با توجه به تشدید نظارت های بهداشتی شرایط برای برگزاری کنکور سراسری مهیاست و این آزمون با رعایت پروتکل های مربوطه و استفاده از ماسک توسط داوطبان امسال به نحوه مطلوب برگزار می شود.

کنکور و کرونا؛ تلاش برای تعویق برگزاری آزمون های سراسری 99، دولت: کنکور 99 حذف نمی شود

به گزارش انجمن گیگابلاگ، همزمانی برگزاری آزمون های کنکور و شیوع بیماری کرونا در تابستان امسال، نگرانی ها از احتمال تبدیل شدن این آزمون ها به کانون شیوع بیماری بالا گرفت. بسیاری معتقد بودند که یا روش برگزاری کنکور ها را باید تغییر داد و یا آن را به تاخیر انداخت.

به همین دلیل برگزاری کنکور های مختلف مدتی به تاخیر افتاد. اما حالا با وجود در اوج بودن بیماری کرونا زمان بندی قطعی برگزاری کنکور های مختلف اعلام شده است.

براساس ابلاغیه مورخ 23 تیر ماه وزارت بهداشت، زمان برگزاری آزمون دکتری نیمه متمرکز، روز پنج شنبه 9 مرداد، آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته روز های پنج شنبه، جمعه و شنبه 16، 17 و 18 مردادماه مشخص گشت.

آزمون سراسری نیز در چهار روز یعنی 29، 30، 31 مرداد ماه و اول شهریور ماه برگزار می گردد. آزمون فنی حرفه ای و کارشناسی ناپیوسته هم 14 مرداد برگزار می گردد.

پیش از این قرار بود آزمون دکتری روز 26 تیر ماه و آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته روز های 2 مرداد و جمعه 3 مرداد برگزار گردد که در جلسه روز شنبه ستاد ملی کرونا به دلیل شیوع کرونا ویروس این زمان لغو شد.

به این ترتیب مرداد ماه فصل برگزاری کنکور های مختلف است، آن هم در شرایطی که کشور بدترین روز ها را از آغاز شیوع کرونا تا به امروز پشت سر می گذارد.

ستاد کرونا و سازمان سنجش امیدوار است که تا روز برگزاری کنکور ها به ویژه کنکور سراسری از شیوع کرونا در کشور کاسته گردد. از سوی دیگر قرار است تدابیر ویژه ای برای کاهش احتمال شیوع بیماری در محل برگزاری آزمون ها اتخاذ گردد.

براساس آخرین آمار در 24 ساعت منتهی به روز شنبه 2 هزار و 316 مبتلا جدید به کووید 19 شناسایی شده و 195 نفر نیز جان خود را از دست داده اند.

با توجه به آمار رسمی جدید تعداد کل مرگ بر اثر کرونا در کشور به 15 هزار و 484 نفر افزایش یافته و مبتلایان نیز 288 هزار و 839 نفر شده است. براساس اعلام سخنگوی وزارت بهداشت 3 هزار و 670 نفر نیز در شرایط شدید این بیماری و تحت مراقبت ویژه قرار دارند.

ستاد ملی کرونا نشان داده که به تعویق هر برنامه ای مخالف است

کمپین برای تعویق برگزاری کنکور

با وجود اعلام تاریخ های قطعی برگزاری کنکور، اما این موضوع مخالفان زیادی دارد.

جواد نیک بین کننده مجلاس در این باره در توئیتی نوشت: بین برگزاری کنکور و سلامت دانش آموزان و دانشجویان کشورم سلامت سرمایه های اصلی این کشور یعنی جوانان و دانشجویان را باید مد نظر داشت. ستاد ملی مبارزه با کرونا با جدیت ورود کند، تا تضمین صد در صدی سلامت این عزیزان هر گونه اقدام را پر ریسک و بی تدبیر میدانم.

روز گذشته منتقدان برگزاری کنکور در شرایط کنونی کمپینی برای فشار به دولت در جهت تعویق کنکور به راه انداختند.

این کمپین مجازی استقبال برخی کاربران را در پی داشت. بسیاری از کنکوری ها با شعار سلامتی مهمتر است و یا سلامتی دانشجو در شبکه های اجتماعی از این دغدغه خود نوشتند.

کاربری نوشته است: درسو تعطیل کردیم نشستیم پای گوشی و داریم واسه جونمون تلاش می کنیم. فرد دیگری نوشته است: بعد از برگزاری کنکور تو شرایط پیک باید تعدادی از دانشگاه ها رو قبرستون کنن.

یکی از بحث هایی که در این روز ها بسیار از آن حرف زده می گردد این است که مافیای کنکور مانع اصلی تعویق آن است. در این رابطه کاربری نوشته است: داوطلبای عزیز به هیچ وجه کوتاه نیایید و تمام تلاشتون رو بکنیده تا این منفعت طلبا به خاطر پول مارو نفرستن اون دنیا.

این دسته معتقدند مافیای کنکور با نفوذی که دارد دست به هر کاری می زند که آزمون سراسری و دیگر کنکور ها برگزار گردد. یک کاربر کنکوری نوشته است ما گوسفند نیستیم مارو قربانی منافع مافیا نکنید.

مجید حسینی از فعالان سیاسی و اجتماعی که سالهاست درباره مافیا کنکور سخن می گوید هم گفته است: چه کسانی در برگزاری کنکور، وسط بلندترین پیک کرونا نفع دارند؟ چرا کسی که پول دارد، زور هم دارد؟ و جلوی تعویق کنکور را می گیرد؟

پیشتر محمد جواد حق شناسی رییس کمیسیون اجتماعی شورای شهر تهران در توئیتی با هشتگ مافیای کنکور نوشته بود: ستاد مرکزی مبارزه با کرونای وزارت بهداشت رسما اعلام نمود تجمع بیش از ده نفر در مکان های سر بسته ممنوع است، اکنون نظر روشن خود را پیرامون برگزاری کنکور و حضور چند سدهزار جوان دا وطلب را در کنار هم و زیر سقف و امکان ابتلای جمعی آینده سازان کشور بیان کند.

البته این توئیت با واکنش تمسخرآمیز کیانوش دنیاپور سخنگوی پیشین وزارت بهداشت و رییس مرکز اطلاع رسانی وزارتخانه روبه رو شد. دنیاپور در پاسخ به حق شناس نوشت: جایی بنام ستاد مرکزی! مبارزه با کرونای وزارت بهداشت؟! تا به امروز شناسایی نشده است؟! کنکور هم تابع مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا است که البته همه دستگاه های مسوول و وزارتخانه های مرتبط آنجا هستند! ایضا هیچ سالنی در کشور گنجایش چند سد [صد]هزار جوان داوطلب زیر یک سقف را ندارد؟

این واکنش انتقاد های زیادی در پی داشت.

در این بین عده ای هم می گویند به تعویق انداختن کنکور ها عوارض بیشتری دارد. به ویژه این که تداوم استرس در میان کنکوری ها می تواند فشار زیادی به آن ها و خانواده هایشان وارد کند. همچنین تعویق کنکور می تواند در جدول زمانبندی آغاز مدارس و دانشگاه های هم اختلال ایجاد کند.

از سوی دیگر منتقدان تعویق مدعی اند که کنکوری هایی که خوب نتوانسته اند درس بخوانند حالا به بهانه کرونا می خواهند آزمون را به تعویق بیاندازند و با خرید زمان فرصتی تازه برای جبران کم کاری های خود دست و پا کنند.

منتقدان تعویق همچنین می گویند با این کار تشویش و آشفتگی به کنکوری ها وارد می گردد چرا که آینده آن ها در شرایط نامشخص و مبهم قرار می گیرد.

با وجود این بحث ها پیرامون برگزاری کنکور ، رفتار دولت نشان می دهد، عزم خود را برای برگزاری همه کنکور ها جزم کرده است و به نقدها در این رابطه توجهی نشان نمی دهد. دولت امیدوار است از یک سو با گذشت زمان و به ویژه برای کنکور سراسری از فشار شیوع کرونا در کشور کاسته گردد و از طرف دیگر با رعایت پروتکل های بهداشتی کنکوری ها از کرونا آسیبی نبینند.

منبع: فرارو

به "کنکور و کرونا؛ تلاش برای تعویق برگزاری آزمون های سراسری 99، دولت: کنکور 99 حذف نمی شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنکور و کرونا؛ تلاش برای تعویق برگزاری آزمون های سراسری 99، دولت: کنکور 99 حذف نمی شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید