یک معلم برنده جایزه جورج اورول 2020 شد

به گزارش انجمن گیگابلاگ، برنده جایزه جورج اورول 2020 اعلام شد و کیت کلانچی، معلم انگلیسی برنده بخش اثر غیرداستانی و کولسن وایتهد، نویسنده آمریکایی-جامائیکایی برنده جایزه اثر داستانی جایزه جورج اورول شد.

یک معلم برنده جایزه جورج اورول 2020 شد

به گزارش انجمن گیگابلاگ به نقل از ایبنا به نوشته گاردین، کتاب خاطرات تأثیرگذار و قدرتمند کیت کلانچی تحت عنوان برخی بچه ها که به آن ها آموختم و چیزهایی که آن ها به من آموختند به عنوان برنده جایزه اورول، که مختص نوشته های سیاسی است، انتخاب شد.

کلانچی، نویسنده و شاعری که 30 سال در مدارس لندن، اسکاتلند، اسِکس، و آکسفورد معلمی کرد پیروز شد نویسندگانی چون رابرت مک فارلن و آملیا جنتلمن را کنار بزند و جایزه سه هزار پوندی را از آن خود کند.

هیئت داوران به ریاست استفانی فلاندرز از مجله اقتصاد بلومبرگ گفت که کتاب برخی بچه ها که به آن ها آموختم و چیزهایی که آن ها به من آموختند نویسنده ای صادق را نشان می دهد که انسان ها را با یک موضوع مشترک به هم وصل می نماید؛ موضوعِ مهم آموزش در مدارس و سلطه گری طبقه ای خاص بر چگونگی تدریس در مدارس. این کتاب بیش از یک سخنرانی مهم ارزش دارد. تعمق نویسنده بر موضوع آموزش و قصه دانش آموزانش تأثیرگذار، خنده دار، و پر از عشق است و دیدگاه درخشانی از جامعه مدرن بریتانیا را به خواننده ارائه می نماید.

کلانچی در متن سخنرانی دریافت جایزه گفت که معلم های مدارس از طرف گروه های مختلف جدی گرفته نمی شوند. سیاستمداران به آن ها اهمیت نمی دهد و به عنوان هنرمند یا روشنفکر هم پذیرفته نمی شوند. به همین دلیل برنده شدن در این جایزه که نوشته سیاسی را هنر می داند برای من بسیار ارزشمند است و امیدوارم معنایی برای دیگر معلم ها داشته باشند زیرا اگر پاندمی کرونا یک چیز به ما آموزش داده باشد بی شک اهمیت و لزوم حضور معلم ها در جامعه است و اینکه وجود مدارس به عنوان جوامع کوچک حیاتی است و اگر نباشند حفره ای عظیم در جامعه انسانی ایجاد می گردد. این جایزه مهم ترین جایزه ای است که من در زندگی ام دوست داشتم به دست بیاورم.

جایزه ادبیات داستانی جورج اورول هم به کولسن وایتهد برای کتاب پسران نیکلی رسید و نویسنده آمریکایی جایزه سه هزار پوندی را از آن خود کرد. وایتهد که هنگام اعلام جایزه در نیویورک حضور داشت می گوید مطمئن نبود که این کتاب مورد توجه قرار بگیرد اما با وجود سلطه قدرتمندان بر مظلومین در سراسر ذنیا داستان کتاب برای مردم اهمیت بیشتری یافت. علاوه بر این نویسنده آمریکایی از مردم درخواست کرد که ماسک بپوشند و مواظب خود باشند.

وایتهد، نویسنده آمریکایی-جامائیکایی برنده جایزه پولیتزر در جدیدترین داستانش به سراغ آمریکای دوره قانون کرو می رود که از حضور سیاه پوستان در مناطق و مکان های مختلف جلوگیری می کرد. پسر نیکلی بر اساس داستانی واقعی در فلوریدا روایت می گردد و چهره زشت آمریکا در دوره نژادپرستی را بار دیگر نمایان می نماید.

داستان پسران فقیری که در مدرسه ای در دوره قوانین نژادپرستانه جیم کرو درس می خوانند. اتفاقاتی برایشان رخ می دهد که تا دهه ها بعد بر روی زندگی شان تأثیر می گذارد. داستانی از درد و رنج سیاه پوستان به جرم سیاهی رنگ پوستشان توسط نویسنده سیاه پوست برنده پولیتزر که می گوید قصد نداشت این داستان را الان بنویسد اما حضور در دوره ترامپ و رعب و وحشتی که برای گروه های اقلیت ایجاد نموده است سبب شد تصمیمش را تغییر دهد و این داستان را به روی کاغذ بیاورد. (قانون جیم کرو به قانون جداسازی سفیدپوستان و سیاه پوستان در ایالت های جنوبی آمریکا در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم گفته می گردد.)

جایزه جورج اورول که به عنوان مهم ترین جایزه ادبیات سیاسی دنیا شناخته می گردد در سال 1993 راه اندازی شد و هر سال به نویسندگانی تعلق می گیرد که با آثارشان سعی در نزدیکی بین ادبیات و سیاست و تبدیل آن به اثری هنری داشته و روح سیاسی و هنری اورول را در آثارشان به کار گرفته باشند.

سال گذشته مرد شیرفروش نوشته آنا برنز، نویسنده اهل ایرلند شمالی و برنده من بوکر سال 2018 توانست این جایزه را در بخش ادبیات داستانی سیاسی از آن خود کند.

منبع: همشهری آنلاین

به "یک معلم برنده جایزه جورج اورول 2020 شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک معلم برنده جایزه جورج اورول 2020 شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید