ابوهریره؛روستایی باستانی در اثر اصابت یک ستاره دنباله دار نابود شد!

به گزارش انجمن گیگابلاگ، سوریه به باستان شناسان و دیگر محققان، یک تاریخ غنی از گنجینه های باستانی برای کشف و کاوش ارائه کرد که به عنوان زیستگاه های انسانی هزاران سال است در این کشور وجود داشته اند.

ابوهریره؛روستایی باستانی در اثر اصابت یک ستاره دنباله دار نابود شد!

یکی از مهم ترین مکان ها به نام ابوهریره (Abu Hureyra) که اکنون در زیر دریاچه اسد (Lake Assad) قرار گرفته است، برای اولین بار در سال های 1972 و 1973 حفاری شد تا این که این منطقه برای پروژه سد طبقه (Tabqa Dam) زیر آب فرورفت.

این کاوش ها به محققان چیزهای زیادی در خصوص جوامع مستقر در آنجا که بیش از 12500 سال پیش در دوران پارینه سنگی وجود داشته اند، آموخته است. اما اکنون باستان شناسان معتقدند شواهدی پیدا نموده اند که یکی از روستاهای آنجا که تنها یکی از آن ها تا به امروز ثبت شده است بیش از 12800 سال پیش توسط برخورد قطعه ای کوچک از یک ستاره دنباله دار به زمین نابود شده است.

تقریباً 50 سال پیش، باستان شناسان در طی کاوش خود متوجه شدند که در آن موقع این مکان فعالیت های کشاورزی خوبی داشته است. علاوه بر این، آن ها همچنین شواهدی از دو زیستگاه یافتند که دورترین آن جامعهٔ شکارچی-گردآورنده (Hunter-gatherer: جامعه ای است که اصلی ترین روش معیشت آن تغذیهٔ مستقیم از گیاهان خوراکی و حیوانات حیات وحش است. این جامعه در جستجوی گیاه و در پی شکار حیوان است و کوشش مهمّی در پدیدآوردن کشتزار یا اهلی کردن حیوانات نمی کند. بیش از هشتاد درصد از طعام این جامعه به وسیله جمع آوری فراهم می شود.) و دیگری شهری بر پایه کشاورزی با ساختارهای پیچیده تر است.

روستای پارینه سنگی

بااین حال، یافته های جدید تصور می نمایند که زیستگاه اصلی توسط سقوط قطعاتی از یک ستاره دنباله دار تحت تأثیر قرارگرفته که تقریباً 12800 سال پیش به آن برخورد نموده است. محققان این نتیجه را پس از تجزیه وتحلیل نمونه های خاکی که از محل حفاری اصلی نگهداری شده است، بدست آوردند. یکی از باستان شناسان، که در دهه 1970 به کاوش در این سایت مشغول بود، مطالعه جدیدی از این یافته های خویش را در سایت نیچر (Nature) تحت گزارش های علمی منتشر نموده است.

اندرو مور (Andrew Moore) همکار این تحقیق و یکی از اعضای اصلی تیم در حفاری ابوهریره است. مور باستان شناس و استاد موسسه فناوری روچستر نیویورک است و اخیراً در مصاحبه با مجله اسمیتسونیان شرح داد: محققان تا زمانی که نمونه های کوچک خاک را آزمایش ننموده بودند متوجه اصابت ستاره دنباله دار به روستا نشدند. هنگام آغاز کاوش در محل، مور متوجه مناطق سوخته شده بود، اما آن ها آن را به حادثه میان ستاره ای ربط نداده بودند.

شهر پارینه سنگی چاتال هویوک (Çatalhöyük) در ترکیه پس از اولین کاوش ها

مطالعه فعلی نمونه های سوخته نشان می دهد که کل سایت به دلیل آتش سوزی ناشی از فروپاشی ستاره دنباله دار، تخریب شده است. وی ادامه داد: یک انفجار کوچک در هوا نیز رخ داده است که ناشی از ستاره دنباله دار است. کوچک یک اصطلاح نسبی است زیرا هر هوا-انفجاری مانند انفجار هسته ای است. بیشتر هوا-انفجاری ها با زمین برخورد نمی نمایند. همان طور که از شیشه های ذوب شده کشف شده مشهود است، شن ذوب شده و به سرعت محکم شده و عملاً روستا در یک چشم به هم زدن نابود شده است.

ابوهریره تنها یکی از چندین مکان این چنینی در سراسر دنیا است، به عنوان مثال آمریکا و اروپا تحت تأثیر این رویداد کیهانی و تغییر ناشی از آب وهوا در اواخر دوره پلیستوسن (Pleistocene) قرارگرفته اند. در کل این منطقه به دوره زمین شناسی یانگر درایاس (Younger Dryas) برمی شود. مور شرح داد که تمام دلایل احتمالی دیگر به طور مثال اثر آتش سوزی، در ابوهریره آنالیز شده و از نظر علمی حذف شده است.

شهاب سنگ مورنپوی - این شهاب سنگ آهنی دیدنی و جذاب، با وزنی 2520 پوند در سال 1909 در آوت بَک (Outback) استرالیای جنوبی یافت شد

با توجه به آنالیز های اجرا شده توسط تجهیزات و فنون مدرن، شکی وجود ندارد که ستاره دنباله دار، علت شیشه های ذوب شده و انقراض این زیستگاه است؛ زیرا آتش یا حتی خاکستر آتش فشانی نمی تواند به دمایی برسد تا به یک باره روستا را به زمینی که خاکش هم سوخته است تبدیل کند.

پس از وقوع حادثه برخورد ستاره دنباله دار به روستای پارینه سنگی، مردم در خاورمیانه به جای شکار و جمع آوری، آغاز به کشاورزی کردند. تغییر در جنس خاک پس از برخورد ستاره دنباله دار به این معنی بود که منطقه برای این کار آماده است، بنابراین مردم آغاز به کاشت چاودار (گندم سیاه) و غلات دیگر کردند. بعضی از این موارد توسط باستان شناسان و متخصصان دیگر شناخته شده بود، اما افشاگری ها در رابطه با تغییر خاک و ارتباط آن با یک ستاره دنباله دار، جدید است.

مقاله ای در سایت نیچر شرح می دهد که از قبل تعیین شده که تغییر شکار به کشاورزی به عنوان حرفه اصلی مردم، با تغییرات آب وهوایی هم زمان شده است. بااین حال، ارتباط آن با اثر ستاره دنباله دار و تأثیر آن بر منطقه، ایده جدیدی است. درنتیجه، ابوهریره به یک منطقه مهم تبدیل شد و قدیمی ترین مکان شناخته شده ای است که رشد سازمان یافته کشاورزی را به عنوان یک روش زندگی نشان می دهد.

منبع: گردشبان

به "ابوهریره؛روستایی باستانی در اثر اصابت یک ستاره دنباله دار نابود شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابوهریره؛روستایی باستانی در اثر اصابت یک ستاره دنباله دار نابود شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید