از پلیور قدیمی تان کلاه و هد بند بسازید

به گزارش انجمن گیگابلاگ، پلیوری قدیمی دارید که دلتان نمی آید آن را دور بیاندازید؟ خب مجبور نیستید این کار را کنید! با این روش ساده که هر کسی می تواند آن را انجام دهد، از پلیورتان یک کلاه یا هد بند بسازید!

از پلیور قدیمی تان کلاه و هد بند بسازید

کلاه یا هد بند فرقی ندارد با این روش می توانید پلیورتان را به کلاه یا هد بند، هر کدام که بخواهید تبدیل کنید. اگر هد بندش کنید می توانید در حالی که سرتان گرم مانده، موهای تان را از بالای آن بیرون بیاورید. اما کلاه هم خوبی های خودش را دارد!

حتی اگر یک بافت ساده را هم بلد نیستید، می توانید این هد بند یا کلاه را درست کنید. تنها کافی است یک پلیور قدیمی و مقداری پارچه داشته باشید!

در اینجا من روش درست کردن هر دو را به شما آموزش می دهم.

به چه وسایلی احتیاج داریم؟

- پلیور

- خط کش

- اتوماتیک

- یک قیچی تیز

- سوزن ته گرد

- یک نوار پارچه ای به ضخامت 2 سانتی متر

- سنجاق قفلی

- کش نواری

دست به کار شوید!

مرحله اول

هد بند: پلیور را پشت و رو کنید و آن را روی سطح صافی پهن کنید و گوشه و لبه پایینی آن مستطیلی به طول 30 سانتی متر و عرض 28 سانتی متر علامت بزنید.

کلاه: اگر می خواهید کلاه درست کنید، اولا که باید یک بیضی نصفه از پلیورتان جدا کنید نه یک مستطیل. و دوما باید طول و عرض بیضی را کمتر درآورید، مثلا طول بیضی در بلند ترین قسمت آن باید در حدود 25 سانتی متر باشد و عرضش هم به میزان 24 سانتی متر باشد. البته این میزان ها بستگی به میزان دور سرتان دارد. می توانید برای درست درآمدن کار ابتدا سرتان را میزان بگیرید اما این را هم در نظر داشته باشید که پلیور شما کش بافت است و مقداری کش می آید، پس کلاه تان را خیلی بزرگ درست نکنید تا از روی سرتان سر نخورد.

مرحله دوم

کلاه و هد بند: با استفاده از یک قیچی تیز دو لایه پلیور را از روی خطوط علامت زده شده ببرید.

مرحله سوم

کلاه و هد بند: همانطور که پلیور به صورت پشت و رو است، لبه های مستطیل (یا بیضی) ایجاد شده را با استفاده از سوزن ته گرد به هم وصل کنید.

مرحله چهارم

هد بند: با استفاده از چرخ خیاطی یا دست، دو لایه طول مستطیل را به هم بدوزید. دوخت را با فاصله یک سانتی متری از لبه بزنید و همزمان که هد بند را می دوزید، سوزن ته گرد ها را از روی آن بردارید.

کلاه: برای درست کردن کلاه دو لایه تمام طول بیضی را به هم بدوزید. کلاه تان حاضر است!

اما برای درست کردن هد بند باید مراحل زیر را هم ادامه دهید!

مرحله پنجم

خب، مراحل بعدی درست کردن هد بند! نوار پارچه ای به ضخامت 2 سانتی متر را روی لبه بالایی مستطیل هد بند طوری قرار دهید که یک سانتی متر از نورا پارچه ای بیرون باشد. سپس آن را با سوزن ته گرد فیکس کنید. در این قسمت نوار پارچه ای را بر روی درست پلیور پهن می کنیم (نه پشت و رو).

مرحله ششم

نوار را روی یک لایه از پلیور، در امتداد لبه آن بدوزید. باید دور تا دور قسمت بالای مستطیل را با نوار پارچه ای بپوشانید.

مرحله هفتم

لبه یک سانتی متری که از نوار پارچه ای بیرون مانده بود را تا کنید. در این حالت نوار تمام لبه پولیور را می پوشاند و از نخ کش شدن آن جلوگیری می نماید.

مرحله هشتم

نوار را روی لبه با سوزن ته گرد فیکس کنید.

مرحله نهم

با استفاده از دست یا چرخ خیاطی، لبه دیگر نوار را روی پلیور بدوزید. همزمان با دوخت سوزن ها را بردارید.

مرحله دهم

خب حالا لبه ای که نوار پارچه ای دارد را به میزان 1.5 سانتی متر، به داخل هد بند تا کنید. به این صورت جایی برای گذاشتن کش به وجود آورده اید.

مرحله یازدهم

حالا لبه تا خوردگی را در سر تا سر هد بند بدوزید و تنها 2 سانتی متر از آن را ندوخته بگذارید.

مرحله دوازدهم

یک سنجاق قفلی را به لبه کش نواری وصل کنید و آن را در طول تا خوردگی که دوختید حرکت دهید. سنجاق قفلی را از قسمت ندوخته به درون شیار وارد کنید و کش را از طریق آن دور تا دور کلاه بگردانید. سپس دوباره سنجاق فقلی را از انتهای قسمت دوخته نشده به بیرون بیاورید.

مرحله سیزدهم

وقتی سنجاق قفلی را بیرون آوردید، آن 2 سانتی متری که ندوخته بودید را هم بدوزید و کش را هم از طریق دوخت در آن محل به هد بند وصل کنید. البته می توانید به جای دوخت کش، دو سر آن را به هم گره بزنید و سپس آن لبه 2 سانتی متری را دوزید.

مرحله چهاردم

خب هد بندتان حاضر است. حالا برای یک زمستان سرد و البته شیک آمده اید!

منبع: فوت و فن / ehow.com

به "از پلیور قدیمی تان کلاه و هد بند بسازید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از پلیور قدیمی تان کلاه و هد بند بسازید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید