اعلام آخرین شرایط سفر به عراق و سوریه

به گزارش انجمن گیگابلاگ، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، آخرین شرایط سفر به عراق و سوریه اعلام گشت.

اعلام آخرین شرایط سفر به عراق و سوریه

داستان چیست؟

عراق اسفندماه 98 همزمان با شیوع ویروس کرونا، مرزها زمینی مشترک با ایران را بست و پس از آن پروازهای بین دو کشور را به حالت تعلیق درآورد. سازمان حج و زیارت ایران در فروردین از تدوین دستورالعمل و پروتکل هایی برای از سرگیری اعزام زائران به این کشور خبر داد اما، با افزایش محدودیت های تردد در دو شهر زیارتی نجف و کربلا ادامه قرنطینه اماکن زیارتی در این شهرها، پیگیری این درخواست منتفی شد.

19 خردادماه گذرگاه مرزی مهران باز شد درحالیکه، فعالیت آن به تردد کالا محدود شد. تردد کامیون ها از مرز مهران، آنچنان که سخنگوی گمرک ایران گفت فقط در روزهای یکشنبه و چهارشنبه امکانپذیر است.

حالا هیات گذرگاه های مرزی عراق خبر داده که دو کشور برای بازگشایی گذرگاه های شلمچه و سومار توافق کرده اند، هرچند هنوز با از سرگیری فعالیت مرز چذابه مخالفت می شود.

مرزهای هوایی دو کشور نیز هنوز مسدود است. برخی ایرلاین های ایرانی مطابق جدول پروازی که در وبسایت خود قرار داده اند پیش بینی کرده اند پرواز بین ایران و عراق در مردادماه از سر گرفته شود. هرچند عراق هنوز درباره آغاز تردد مسافر بین دو کشور اظهارنظری نکرده است. در مرزهای زمینی نیز فعلا جواز تردد کالا صادر شد.

ایرج مسجدی، سفیر ایران در عراق در آخرین اظهار نظری که داشت، گفت که در مقطع کنونی، شرایط برای سفرهای زیارتی عتبات عالیات عراق مناسب نیست.

مسجدی پس از دیداری که با وزیران امور خارجه، بهداشت و محیط زیست عراق داشته گفته است: در آن دیدارها موضوع بازگشایی تدریجی مرزها برای مبادلات تجاری دو روز در هفته، مجوز ورود کارکنان ایرانی با هماهنگی وزارت بهداشت عراق و اجرایی کردن توافقات راهبردی روسای دو کشور بررسی شد.

پس از آن، محمد آزاد، سرپرست معاونت عتبات سازمان حج و زیارت در تایید اظهارات سفیر ایران در بغداد گفت: بدلیل شیوع کرونا و به دستور ستاد ملی مبارزه با کرونا، سفرهای زیارتی به عتبات عالیات عراق و سوریه فعلا امکانپذیر نیست.

سازمان حج و زیارت که از آذرماه سال گذشته به شکل محدود اعزام کاروانهای زیارتی را به سوریه آغاز کرده بود، در اسفندماه پس از بسته شدن مرزها و توقف پروازهای بین المللی، این برنامه را متوقف کرد.

این سازمان همزمان با عراق، طرح برقراری سفر زیارتی با سوریه را مطرح کرد اما، بحران کرونا باعث شده تا فعلا عراق و سوریه تصمیم جدیدی برای برقراری سفرهای زیارتی نگیرند. هرچند که رئیس سازمان حج و زیارت گفته براساس پروتکل سفرهای زیارتی که تهیه شده، می توان با غربالگری زائران و صدور کارت سلامت، سفر به عتبات عالیات عراق و سوریه را برقرار کرد.

منبع: همگردی

به "اعلام آخرین شرایط سفر به عراق و سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام آخرین شرایط سفر به عراق و سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید