بیش از 45درصد از ازدواج ها در ایران ناموفق است

به گزارش انجمن گیگابلاگ، معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: با تدوین طرح ملی کنترل آسیب های اجتماعی با تمرکز بر کاهش نرخ طلاق، مشاوران روابط زوجین، فرزندآوری و فرزندپروری آن ها را به صورت ویژه رصد می نمایند.

بیش از 45درصد از ازدواج ها در ایران ناموفق است

به گزارش ایرنا، آمار ها نشان می دهد که از هر سه ازدواج در سال 1400 یک مورد به طلاق منجر شده است. مجموع ازدواج کشور در تابستان 1400، 134 هزارو 208 مورد بود و محاسبات نشان می دهد که ازدواج در ایران در فاصله 1390 تا 1399، بیش از 36 درصد کاهش یافته است و حدود 80 درصد طلاق ها توافقی انجام می گردد.

براساس آمار ها از هر سه ازدواج یک ازدواج به طلاق منجر می گردد که در واقع باید گفت بیش از 45درصد از ازدواج ها ناموفق است. از سال 1390 تا 1399 طلاق 28درصد رشد داشته است که سه عامل بی توجهی، بی تعهدی و بی احترامی از مهم ترین عوامل آن به شمار می رود.

در میان این آمار ها یکی از موضوعات مهم این است که بسیاری از طلاق ها در پنج سال اول زندگی رخ می دهد که اگر بتوان با مشاوره های خانوادگی از فروپاشی این خانواده ها جلوگیری کرد می توان گفت تا حدود زیادی آمار طلاق را می توان کاهش داد که همه این موضوعات به انجام مشاوره ها مرتبط می گردد.

به همین منظور معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تدوین طرح ملی کنترل آسیب های اجتماعی با تمرکز بر کاهش نرخ طلاق را در دستور کار قرار داده است که این موضوع با ورود مشاوران به زندگی زوجین می تواند بسیار موثر و کارساز باشد و از طلاق زوجین در سال های اول زندگی آن ها جلوگیری کند.

در این زمینه سیده فاطمه موسوی معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری درباره اقدامات مهم این معاونت در زمینه این طرح مهم گفت: معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری از آغاز به کار خود در دولت سیزدهم 2 طرح مهم را در حوزه آسیب های اجتماعی را آغاز کرد که یک طرح در حوزه پیشگیری از آسیب های اجتماعی با تمرکز بر طلاق و یک طرح دیگر در حوزه اشتغال است.

وی گفت: طرح حوزه پیشگیری از آسیب های اجتماعی تحت عنوان مشاوره فعال و پیشگیرانه خانواده برای زوجین نوپا در چهار سال اول زندگی مشترک است که این طرح با هم افزایی دستگاه هایی همانند سازمان بهزیستی که دارای نهاد و رکن مشاوره هستند کلید خواهد خورد.

وی اعلام کرد: به همین منظور جلسات اولیه اجرای این طرح مهم در حوزه آسیب های اجتماعی برگزار شده است و بعلاوه موافقت دستگاه های متولی برای اجرای طرح گرفته شده است و برای این موضوع مهم نیز پلتفرومی به شکل سامانه جامع مشاوره طراحی خواهد شد.

موسوی ادامه داد: برنامه ریزی برای اجرای این طرح در مرحله اولیه با سازمان بهزیستی کلید می خورد و مشاوران امر نیز وارد پلتفرم معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری می شوند و با صلاحیت هایی که این معاونت در نظر گرفته است برای زوج هایی که تازه ازدواج نموده و مراحل ثبت ازدواج آن ها طی می گردد مشاوره در نظر گرفته می گردد.

وی که به عنوان مجری این طرح معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری اسلامی گفت: زوجین جوان به وسیله سامانه وزارت بهداشت وارد این پلتفرم می شوند و به ازای هر چند زوج، یک مشاور در نظر گرفته شده و مشاوران به شکل فعال با این زوجین در طول سال به شکل مشاوره تلفنی در ارتباط هستند و در صورت احتیاج مشاوره به صورت حضوری هم برگزار می گردد.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: این مشاوران موضوعات خانواده و روابط زوجین در سال های اولیه زندگی را رصد می نمایند و اگر زوجی با ریسک بالا تشخیص داده شد مشاوره های حضوری برای آن ها برگزار می گردد.

وی اعلام کرد: بعلاوه در کنار موضوعات ارتباطی و مهارت هایی که در روابط زوجین پیش می آید موضوعات جمعیتی، فرزندآوری و فرزند پروری هم پیگیری خواهد شد.

موسوی با بیان اینکه اجرای این طرح احتیاجمند تصویب در ستاد ملی زن و خانواده است، تاکید نمود: کلیات طرح این است که اگر در ستاد ملی زن و خانواده تصویب گردد زمینه اجرایی پیدا خواهد نمود که امیدواریم در آینده که این ستاد تشکیل شد زمینه تصویب این طرح مهم در حوزه آسیب های اجتماعی نیز فراهم گردد.

وی اضافه نمود: در حال حاضر این طرح به شکل جزیی و پایلوت در دو شهر ساوجبلاغ از استان البرز و اسلامشهر از توابع تهران با جلسات و موافقت هایی با دستگاه های اجرایی و به وسیله سازمان بهزیستی اجرا شده است.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ادامه داد: رویکرد معاونت زنان یک رویکرد فعال است که یک مشاور با زوجین در ارتباط باشد، اما در سازمان بهزیستی زمانی که زوجین احتیاج به مشاوره را احساس می نمایند به مشاور مراجعه می نمایند، اما در طرح ما مشاوران به صورت جدی با زوجین در ارتباط خواهند بود این تفاوتی است که وجود دارد.

وی توضیح داد: برای بهتر اجرا شدن طرح قرار است پس از تامین اعتبار در سال اول در پنج استان پرمخاطره و در سال های بعدی به شکل فراگیر اجرا گردد که امیدواریم با تامین به موقع اعتبار و تصویب آن در ستاد ملی زن و خانواده هرچه زودتر شاهد اجرای دقیق و موثر این طرح باشیم.

منبع: فرارو

به "بیش از 45درصد از ازدواج ها در ایران ناموفق است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیش از 45درصد از ازدواج ها در ایران ناموفق است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید