ثبت بزرگترین دریاچه نمک کشور

به گزارش انجمن گیگابلاگ، سیدحسین چاکری، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل گفت: این دریاچه که در منطقه کویر مرکزی ایران بین استان های اصفهان، سمنان و قم واقع شده است با طول 80 و پهنای 30 کیلومتر، در ارتفاع حدود 795 متر از سطح دریای آزاد بزرگترین دریاچه نمک کشور محسوب می گردد.

ثبت بزرگترین دریاچه نمک کشور

چاکری با اشاره به این که دریاچه نمک در فاصله 48 کیلومتری شمال شرقی شهر آران و بیدگل واقع است، اضافه نمود: این دریاچه از شرق به کوه های سفیدآب و سیاه کوه و منطقه پارک ملی کویر، از شمال و غرب به کویر مسیله و از جنوب به کویر مرنجاب و بند ریگ جن محدود است.

وی گفت: زمین این دریاچه پوشیده از رسوبات نمک است که بر اثر انباشته شدن سیلاب ها و آب های سطحی در طول قرن ها پدید آمده و عمق نمک این دریاچه بین 5 تا 54 متر متغیر است که توسط لایه های خاک رس از یکدیگر جدا شده اند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل اضافه نمود: با هر بار بارش و تبخیر آب در این دریاچه، نمک های موجود کرت بندی های زیبایی به شکل پلی گن تشکیل می دهند که دیدن مناظر آن خالی از لطف نیست.

چاکری از جمله مناطق دیدنی این دریاچه را جزیره سرگردان بر شمرد و گفت: رودهای مهمی که به این دریاچه وارد می شوند در سمت شمال و مغرب قرار دارند و عبارت اند از: رود شور، رود کرج، جاجرود، حبله رود و قره سو.

وی مهمترین ترکیبات این دریاچه را کلرید سدیم، سولفات سدیم، کلرید منیزیم، سولفات منیزیم برشمرد و گفت: سالانه بیش از 90 هزار تن نمک از این دریاچه استحصال می گردد.

ایلنا

منبع: گردشبان

به "ثبت بزرگترین دریاچه نمک کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت بزرگترین دریاچه نمک کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید