دریاچه نمک آران و بیدگل ، زیبایِ مُلک مرنجاب

به گزارش انجمن گیگابلاگ، در شمال استان اصفهان، شهری کویری وجود دارد که به خاطر قدمت و زیبایی های شهری اش معروف است. آران و بیدگل، از شمال به کویر مرکزی ایران، و از جنوب به کاشان می رسد. باستان شناسان، معتقدند که قدمت آران و بیدگل به دوران سیلک برمی شود. آران و بیدگل، پر از است جاذبه های طبیعی و تاریخی، و می تواند سفری به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند. دریاچه نمک آران و بیدگل ، چون مرواریدی سپید، بر تارک جاذبه های طبیعی این شهر می درخشد. با خبرنگاران همراه باشید تا گردشی کوتاه را در این دریاچه زیبا تجربه کنیم.

دریاچه نمک آران و بیدگل ، زیبایِ مُلک مرنجاب

دریاچه نمک آران و بیدگل کجاست؟

در 35 کیلومتری شمال شرقی شهر آران و بیدگل، دریاچه ای با وسعت 3000 کیلومترمربع واقع شده است. دریاچه نمک آران و بیدگل آن قدر شور است که در تابستان، قطعات بزرگ نمک بر سطح دریاچه شناور می گردد. این دریاچه شکلی شبیه مثلث دارد. دریاچه نمک از غرب به کوه های سفیدآب و منطقه پارک ملی کویر، و از جنوب به کویر مرنجاب محدود می گردد. شمال و شمال غرب دریاچه، به کویر مسیله می رسد. این دریاچه نمکی، یک فرونشست زمین و به خاطر انباشت قرن ها بارندگی و سیلاب های سطحی به وجود آمده است. عمق نمک در این دریاچه بین 5 تا 54 متر در نوسان است. هر لایه نمک این سیلاب ها با یک لایه نازک رس، جدا شده است.

دریاچه نمک پوش، دامن سپید کویر مرنجاب

دریاچه نمک آران و بیدگل در بیشتر فصل های سال خشک است. بارندگی های فصلی گاهی باعث تجمع آب به عمق حدود 2 سانتی متر در دریاچه می گردد. برترین زمان بازدید از دریاچه هم بعد از بارندگی است. وقتی آفتاب طلوع کند، این آب به سرعت تبخیر خواهد شد. اما نتیجه صحنه ای شگفت انگیز است، نمک های دریاچه شکل های پلی گن چند ضلعی زیبایی را تشکیل می دهند که تماشا آنها پر از لطف است.

علت تشکیل این چندضلعی های نمکین این است که وقتی آب تبخیر می گردد، سطح منطقه شکاف ها و ترک های سطحی برمی دارد. تبخیر آب شور بین این ترک ها، باعث تجمع نمک و سایر محلول ها می گردد. این نمک ها چشم انداز زیبایی از پلی گون های ممتد را تشکیل می دهند. شکل دیگری از بلور نمک ها نیز شبیه دانه های برف است که بر سطح خاک به وجود می آیند.

اکوسیستم و ظرفیت های دریاچه نمک

در اطراف دریاچه خشک آران و بیدگل ، حیواناتی مانند شتر و روباه زندگی می نمایند. اگر در فصل پاییز بروید و شانس هم با شما یار باشد، شاید چند فلامینگو مهاجر هم دیدید. اما در خود دریاچه، تک سلولی های از خانواده پلانکتون ها زندگی می نمایند.

در یک روایت تاریخی، آمده است که شاه عباس برای شکار به جنگل های اطراف این دریاچه می آمده است. گفته می گردد درختان این منطقه را برای سوخت، و ساخت کاشی ها و آجرهای عمارات یزد و اصفهان و کاشان استفاده نموده اند. به هر روی، حالا فقط دریاچه برای ما مانده است. پوشش گیاهی منطقه در حال حاضر بیشتر درمنه دشتی است که بین تپه ها رشد می نماید.

رودهای رود شور، رود کرج، جاجرود، حبله رود و قره سو در حوزه آبریز این دریاچه قرار دارند. جنس خاک دریاچه نمک رس است. سنگفرشی از سنگ های متنوع آتش فشانی نیز در اینجا وجود دارد. به علاوه، شورابه های دریاچه خشک آران و بیدگل، منبعی غنی از منیزیم است. منیزیم موجود در نمک های دریاچه، بین 35 تا 50 برابر نمک دریاست. کلرید و سولفات سدیم نیز از محلول های دیگر این دریاچه هستند.

جزیره سرگردان، کشتی سرگشته میان شوره زار

اگر از دور نگاه کنید، یک تپه خواهید دید که دو سر آن در افق محو شده است. این شکل، شما را به یاد کشتی ای میان دریا خواهد انداخت. به همین علت به این تپه، جزیره سرگردان می گویند. هرچند در زبان فارسی، جزیره، به خشکی میان آب گفته می گردد. علت این محو شدن، شکست نور، و خطای دید به علت گرماست. قدیمی ها معتقد بودند که این جزیره حرکت می نماید و ثابت نیست.

مرتفع ترین نقطه جزیره، 824 از سطح دریا ارتفاع دارد. چشم انداز ای که جزیره سرگردان از دریاچه نمک پیش روی تان می گذارد، باورنکردنی است. تپه های کویر مرنجاب نیز از روی این جزیره قابل مشاهده است. اگر هوا تمیز باشد و شانس بیاورید، می توانید با نگاه کردن به سمت شمال، قله دماوند را هم ببینید.

در جزیره، جانوری زندگی نمی نماید. اما ممکن است شب ها میزبان حیوانات راه گم نموده ای باشد که به خطر سفیدی و بازتاب نور دریاچه، به آن پناه آورده اند. جزیره سرگردان، یکی از مهم ترین جاذبه های دریاچه نمک آران و بیدگل است. اگر به این دریاچه خشک سفر کردید، تماشا جزیره را از یاد نبرید.

راه های رسیدن به دریاچه

برای رسیدن به دریاچه نمک، دو راه پیش روی شماست. 10 کیلومتر بعد از کاروان سرای مرنجاب، به دوراهی چاه دست کن می رسید که یکی از آن ها به دریاچه نمک می رسد. جهت دیگر، از خروج شهرستان آران و بیدگل به سمت کاروان سرا است. با طی حدود 35 کیلومتر از این جهت، به دوراهی دریاچه نمک می رسید.

آنچه قبل از سفر به دریاچه نمک آران و بیدگل باید بدانید

دریاچه نمک آران و بیدگل را گاهی با دریاچه حوض سلطان قم اشتباه می گیرند. بهتر است دقیقا بدانید به کجا سفر نموده اید.

به یاد داشته باشید که زمین های اطراف دریاچه کاملا باتلاقی هستند. ایده خوبی نیست که با ماشین، تا نزدیک دریاچه بروید. فاصله 200 متری دریاچه، امن ترین نقطه برای پارک ماشین هایتان است. در این سفر، با یک راه بلد خوب همراه شوید. انتخاب هر جهتی غیر از دو جهتی که بالاتر گفتیم، ممکن است برای تان دردسر ساز گردد.

حتما عینک آفتابی با خود ببرید. عینک می تواند از چشم هایتان در برابر نور زیاد منطقه و بازتاب نور از شوره زار محافظت کند. آب کافی، جی پی اس و قطب نما را نباید فراموش کنید. می توانید تا ساعاتی از شب در دریاچه بمانید و از آسمان پرستاره و بی نظیر آن لذت ببرید.

جاذبه های دیگر نزدیک دریاچه نمک

کاروان سرای مرنجاب را شاه عباس در همسایگی دریاچه نمک بنا نموده است. اینجا، به پناه گاهی برای کویرنوردان معروف است. قناب آب شیرین این کاروان سرا میان کویر شور مرنجاب، از جذابیت های اقامت در این مکان است.

کوه سفید آب در جنوب شرق دریاچه نیز با چشمه سفید آب، پذیرای شماست. هرچند برای رسیدن به آن باید جهتی سخت را طی کنید. کاروان سرای سفیدآب نیز در زمان شاه عباس در کنار این چشمه ساخته شده است.

چاه دست کن، کویر مرنجاب، پارک ملی کویر و کویر مسیله را هم در اطراف دریاچه از دست ندهید. آران آنقدر جاذبه تماشای دارد که گذشت زمان را فراموش کنید. آیا شما به این شهر و این دریاچه سفر نموده اید؟ اگر سوال یا پیشنهادی برای سفر به این نقطه زیبای کویر مرنجاب دارید، با ما در میان بگذارید. انجمن گیگابلاگ همواره از خواندن نظرات شما راضی خواهد شد.

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور

به "دریاچه نمک آران و بیدگل ، زیبایِ مُلک مرنجاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریاچه نمک آران و بیدگل ، زیبایِ مُلک مرنجاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید