دعوت به کتابخوانی اجتماعی

به گزارش انجمن گیگابلاگ، شبکه اجتماعیکتاب خوون که این روزها فعالیت رسمی خود را آغاز نموده، یک شبکه اجتماعی کتاب محور با هدفکتاب خوانی اجتماعی است که می تواند به کتابخوانی در محله های مختلف پایتخت رونق بیشتری بدهد.

دعوت به کتابخوانی اجتماعی

انجمن گیگابلاگ- علی الله سلیمی: گشت و گذاری در کتابفروشی ها و حتی کتابخانه های فعال محله های مختلف پایتخت نشان می دهد شرایط کتاب و کتاب خوانی این روزها شرایط مناسبی ندارد و بسیاری از کارشناسان و فعالان حوزه نشر معتقد برای تحرک و پویایی در این حوزه فرهنگی باید از ایده های نو بهره برد تا شرایط به سمت بهبود پیش برود. بهمن رحیمی، از فعالان حوزه نشر، یکی از این افراد است که اخیرا شبکه اجتماعیکتاب خوون را با هدف حرکت جمعی به سویکتاب خوانی اجتماعی راه اندازی نموده است. او که تجربه سال ها فعالیت حرفه ای در سمت مدیر انتشارات شادان را در کارنامه خود دارد، معتقد است، به دلایل مختلف میزان کتابخوانیِ بسیاری از ما، کمتر از قبل شده است و برای غلبه بر این معضل فرهنگی باید کاری کرد. گفت و گو با فعال حوزه نشر درباره فعالیت شبکه اجتماعیکتاب خوون را با هم می خوانیم.

  • یک جمع تخصصی کتاب محور

سال هاست ارتباطی نزدیک با کتاب داشته و همانند تمامی کسانی که دغدغه ای به نام کتاب و مطالعه دارند می داند به دلایل مختلف میزان کتابخوانیِ بسیاری از ما، کمتر از قبل شده است: از گرفتاری­های مختلف مالی، فکری و اجتماعی تا حضور قدرتمند شبکه­های مجازی و گسترش کانال های ماهواره­ای و...! اما معتقد است نشستن و گلایه کردن کاری را پیش نمی­بَرد و نتیجه ای جز بهانه جویی ندارد؛ گرانی کتاب، نداشتن فرصت کتاب خوانی، کم حوصله شدن مردم، نبودنِ کتاب خوب، یا حضور شبکه های اجتماعی و فضای مجازی! بهمن رحیمی می گوید: آنهایی که با شبکه های اجتماعی غیر فارسی زبان و مرتبط با کتاب آشنا هستند می دانند برنامه هایی مثل گودریدز، بوک لایکز، بوک باب و موارد مشابه، تمرکز خود را بر فضایی کتاب محور بنا نهاده اند. در این شبکه ها هر چه هست مرتبط با کتاب است و هر که هست اهلِ کتاب! ما هم باید چنین می کردیم. پس با وجود این همه سایت و صفحه و گروه های متنوع در شبکه های مختلف احتیاج امروز را یک شبکه اجتماعی از کتابخوان ها دیدیم که همه را با تمرکز بر کتاب گرد هم جمع کند؛ یک جمع تخصصی کتاب محور! این شاید اولین قدم برای تحول و تحرک جامعه کتابخوان و فارسی زبان با تکیه بر مفهوم مطالعه اجتماعی باشد. مفهومی که پایه و دلیل ایجاد تمامی شبکه های اجتماعی کتاب-محور است: مطالعه اجتماعی به معنای علاقه و تمایل به سهیم شدن و سهیم کردن دیگران در تجربۀ کتاب خوانی است که موجب هدفمندی، درست خوانی و نظم در برنامه کتاب خوانی افراد می گردد.

  • حضور اهل قلم و ارتباط کاربر با آنها

کتاب خوون به عنوان اولین نمونه فارسی زبان، مانند تمامی شبکه های اجتماعی کتاب محور، مهم ترین کارکردش به اشتراک گذاری عقاید و نظرات افراد در خصوص کتاب­ها است. یک سایت تخصصی و متمرکز برای همان مفهوم سهیم کردن همدیگر در تجربه کتابخوانی و بدون تبلیغ که در جای دیگر نمونه ندارد. مدیر شبکه اجتماعیکتاب خوون با یادآوری این موضوع، تاکید می نماید: حضور اهل قلم و ارتباط کاربر با آنها، گروه های مختلف کتابخوانی، چالش سالیانه شخص برای خودش و حتی استفاده نویسنده از نظرات مخاطبان بدون تعارفات معمول و به منظور بهبود کار از ویژگی های دیگر آن است. رحیمی درباره محورهای فعالیت شبکه اجتماعی کتاب خوون هم می گوید: شبکه ای اجتماعی بر پایه چهار محور؛ کتاب ها و کتابخوان ها، روابط و نظرات پایه گذاری شده و دارای ابزار و امکانات لازم مانند دنبال کردن دوستان مرتبط با کتاب، ارتباط و مکاتبه، امکان نظردهی و نظرخوانی، گروه ها و جمع های کتابی، و ابراز و بیان دیده هاست. با این هدف شروع کردیم اما خیلی زود متوجه شدیم که چه کار عظیمی پیش روی ماست و برای رسیدن به نتیجه، احتیاجمند همراهی تمام افراد علاقمند خواهیم بود. شروع حرکتی تازه در جهت توانمندسازی جامعۀ کتاب خوان و کتاب­خوانیِ اهلِ کتاب که با حضور کتابخوان ها و اهل قلمامکانپذیر است و موفقیتش بستگی کامل به فعالیت و همراهی تک تک افراد مرتبط با کتاب دارد: از کتاب­خوان ساده و یا حرفه­ای گرفته تا نویسنده و اهل قلم و منتقد، حتی حضور ناشر و کتاب فروش و غیره: و در یک کلام، تمام مرتبطین با کار کتاب و نوشتن و مطالعه!

  • کتاب خوون قرار است چه کار کنیم؟

قرار است با خواندن نظر و امتیاز دیگران در خصوص هر کتاب بفهمیم که آیا این کتاب می تواند نظر ما را جلب کند تا بخوانیم یا نه؟ دیگر لازم نیست کتابی را انتخاب کنیم که بعدا از خرید آن پشیمان شویم. رحیمی با اشاره به این موضوع، یادآوری می نماید: در کتاب خوون هر کاربر برای خودش یک کتابخانه شخصی و مجازی می سازد و از کتاب های خوانده شده و یا در حال خواندن خود سخن می­گوید و نظر و امتیاز می دهد، و با استفاده از نظرات کاربران دیگر، کتاب هایی را برای خواندن در آینده انتخاب می­کند. یعنی مهم ترین کارکردِ این برنامه به اشتراک گذاری عقاید و نظرات افراد در خصوص کتاب­ها است. هر کتاب برای خودش صفحه ای دارد و در زیر تصویر و مشخصات آن، هر کس می تواند نظر و امتیاز خود را بنویسد و ضمناً نظراتی که دیگران قبلا نوشته اند بخواند. این جمع شدن یادداشت ها و امتیازهای داده شده یعنی پربار شدن این شبکه اجتماعی و در نتیجه دادن امکان تصمیم به کاربران در آگاهی از برآیند نظرات!

  • بانک اطلاعاتی کامل در حوزه ادبیات داستانی

کتابخوون بانک اطلاعاتی نسبتا کاملی از آثار به ویژه در ادبیات داستانی دارد. اطلاعات کاملی از جزییات کتاب و حتی تاشر و نویسنده و هر اهل قلم. هر کاربر در این کتابخانه عظیم می تواند قفسه کتاب های تمام افراد را مشاهده نماید و از نظرات و امتیازاتی که هر دیگر کاربران کتاب ها داده اند آگاه گردد. شاید این دانستن ها مثل هر کالای دیگری امکان انتخاب درست تر را برای کتاب خواندن به هر کاربر بدهد. هر چه مشارکت بیشتر، جمع اطلاعاتی این شبکه اجتماعی قوی تر و قابل اتکاتر!

  • نویسنده در کتاب خوون چه می نماید؟

نویسنده هم در کتابخوون علاوه بر فعالیت مانند کاربران عادی، دارای امکانات خاص خود نیز هست. رحیمی در این باره می گوید: برای هر یک از اهل قلم یک صفحه اختصاصی با مدیریت خودش وجود دارد که از آن برای ارتباط نزدیک با مخاطبان و دوستداران خود استفاده می نماید. از معرفی کامل خود به مخاطبان(بیوگرافی، یادداشت، عکس و فیلم، راه های ارتباطی در شبکه های اجتماعی و غیره) تا اطلاع رسانی انتشار کتاب های خود. نویسنده امکان دنبال شدن و داشتن فالوور را دارد بنابراین میتواند با یادداشت و اظهارنظرهای روزانه و امکان خبررسانی گروهی، با دنبال نمایندگانش از برنامه دورهمی، رونمایی کتاب و رویدادهای کاری اش سخن بگوید. این یعنی ارتباط مستقیم با کاربران و دنبال نماینده ها و اطلاع بی واسطه از نظرات کاربران در خصوص کتابهای خود که ارزشمند است و در دیگر شبکه ها کمتر آن را به شکل تخصصی دارد. امروز می خواهیم از کسانی که دغدغه­ای مثل ما و همۀ دوستداران کتاب دارند، دعوت کنیم تا همراه شوند و ضمن این همراهی، اشکالات کار را به ما گوشزد نمایند. حضور این افراد می تواند تمامی ما را به آن اجتماع قدرتمند از کتاب دوستانِ نگران از شرایط موجود برساند. کسانی که جدای از دلنگرانی های همگانی، میخواهند کاری برای تغییر و تحول انجام دهند. ما به سادگی و با دیده منت همفکری و همراهی تان را می­پذیریم و سپاسگزار شما خواهیم شد، چون قصد داریم کتاب­خوون را خانه اهل کتاب بدانید و می گوییم اگر اهلِ کتابی، جای درستی آمده ای!

منبع: همشهری آنلاین

به "دعوت به کتابخوانی اجتماعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دعوت به کتابخوانی اجتماعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید