روزشمار: 27 فروردین؛ تولد لئوناردو داوینچی نقاش، معمار و طراح اولین هلیکوپتر

به گزارش انجمن گیگابلاگ، لئوناردو دی سر پیرو داوینچی متولد 15 آوریل سال 1452 میلادی، دانشمند، نقاش، مجسمه ساز، معمار، موسیقی دان، ریاضی دان، مهندس، مخترع، آناتومیست، زمین شناس، نقشه کش، گیاه شناس و نویسنده ایتالیایی دوره رنسانس بود.

روزشمار: 27 فروردین؛ تولد لئوناردو داوینچی نقاش، معمار و طراح اولین هلیکوپتر

لئوناردو داوینچی معمولاً به عنوان نمونه شاخص یک مرد رنسانس معرفی می گردد. از او به طور گسترده به عنوان بزرگترین نقاش تاریخ یاد می نمایند. عده ای نیز او را با استعدادترین شخصی می دانند که تا به امروز در این دنیا زندگی نموده است.

داوینچی اولین طراح هلیکوپتر و صدها اثر معماری دیگر به شمار می رود. یکی از طرح های ابتکاری او لباس غواصی و زیردریایی جنگی است. او بعلاوه مسلسل، تانک نظامی، ساعتی که به ساعت داوینچی معروف است، کیلومترشمار و چیزهای دیگر را طراحی یا اختراع کرد و با استفاده از خط معکوس برای طراحی های خود یادداشت هایی را نوشته است که آنها را فقط در مقابل آینه می توان خواند. معروفیت دنیای داوینچی بیشتر به خاطر نقاشی های شام آخر و مونالیزا است.

مارکو روسکی درباره او می گوید:

در حالی که حدس های زیادی در خصوص لئوناردو وجود دارد، منظره او از دنیا اساساً منطقی است و نه اسرارآمیز و این که روش های تجربی به کار گرفته شده او برای زمان خودش غیرمعمول بود.

پیکره تراشی و معماری

لئوناردو در روزگار خویش، به عنوان یک پیکر تراش و معمار معروفیت کاملی داشت ولی هیچیک از مجسمه های ساخت وی باقی نمانده است و هیچ ساختمانی وجود ندارد که بتوان ساختش را به وی نسبت داد. از مشاهده انبوه نقشه های وی برای ساختمان های متراکم در مرکز چنین برمی آید که لئوناردو از لحاظ علاقه به این نوع ساختمان با دیگر معماران دوره رنسانس وجه مشترک داشته است. در میلان، لئوناردو به احتمال زیاد با برامانته معمار در تماس بوده است و وی نیز به هنگام کشیدن طرح های اولیه اش برای کلیسای بزرگ سان پیترو در رم حتماً یکی از طراحی های لئوناردو را در نظر داشته است.

اما در عرصه پیکرتراشی، لئوناردو طراحی های متعددی از پیکره های بزرگ سوار بر اسب از خود بر جای گذاشت که یکی از آنها به مراحل کمال رسید و به صورت مدلی برای یادبود خاندان اسفورتسا عایدی. این پیکره سوار بر اسب که از سوی فرانسویان به هنگام اشغال میلان در 1499 هدف گیری شده بود، تکه تکه شد. لئوناردو از این رفتار فرانسویان با کارش برآشفت و از میلان رفت و مدتی به عنوان مهندس نظامی برای سزار بورژیا در دورهٔ کوشش وی برای تسلیم شهرهای رومانیا به دستگاه پاپ ها، کار کرد. پایان لئوناردو به میلان بازگشت و به خدمت فرانسویان عایدی. آنگاه به دعوت فرانسوای، شاه فرانسه، راهی آن کشور شد و آنجا به سال 1519 در کاخ کلو، بی آنکه اثری بر هنر آن روز فرانسه گذاشته باشد، در 2 می سال 1519 چشم از دنیا فروبست.

طراحی هلیکوپتر

با شنیدن نام لئوناردو داوینچی اولین چیزی که به فکر می رسد، تابلوهای نقاشی ارزشمند اوست و شاید بیشتر مردم، داوینچی را یک هنرمند می دانند تا کسی که یک هلیکوپتر به تصویر کشید ولی هرگز سعی نکرد یکی از این هلیکوپترهایی که طرحش را ریخته بود، بسازد.

در همین روز:

1. در خراسان و آذربایجان زلزله رخ داد. (1351 شمسی)

2. توفان در تهران خساراتی به بار آورد. (1355 شمسی)

3. تصرف قلعه الموت به وسیله حسن صباح (483 قمری)

4. سنای روم تابعیت را در جریان تصویب قانون تعمیم تابعیت رومی به گروه دیگری از ساکنان قلمرو این کشور تعریف کرد. (214 میلادی)

5. پیمان صلح صدساله ایران و روم که تنها 27 ماه معتبر ماند. (422 میلادی)

6. درگذشت فیلیپو برونلسکی مجسمه ساز و معمار ایتالیایی (1446 میلادی)

7. زادروز پیترو کاتالدی ریاضیدان و ستاره شناس ایتالیایی (1552 میلادی)

8. درگذشت خرم سلطان همسر محبوب سلطان سلیمان قانونی و یکی از قدرتمندترین زنان در تاریخ عثمانی و از چهره های شاخص در دوران معروف به سلطنت زنان. (1558 میلادی)

9. مراسم اختتامیه اولین بازی های المپیک در آتن، یونان (1896 میلادی)

10. مسافران انگلیسی کشتی RMS تایتانیک در اقیانوس اطلس شمالی دو ساعت و چهل دقیقه پس از برخورد با یک کوه یخ در ساعت 2:20 غرق شدند و تنها 710 نفر از 2227 مسافر و خدمه زنده ماندند. (1912 میلادی)

11. سیل بزرگ می سی سی پی؛ مخرب ترین سیل در ایالات متحده آمریکا. (1927 میلادی)

12. نخستین خودرو ولوو در سوئد ساخته شد. (1927 میلادی)

13. زادروز جان ال فیلیپس کاپیتان و فضانورد آمریکایی (1951 میلادی)

14. تاسیس رستوران مک دونالد به وسیله ری کراک (1955 میلادی)

15. دیزنی لند ترکیه به روی مردم باز شد. (1983 میلادی)

16. مراسم روز دنیای جوان برای اولین بار در میدان سنت پیتر واتیکان برگزار گردید. (1984 میلادی)

17. تحریم هوایی لیبی به وسیله شورای امنیت سازمان ملل متحد (1992 میلادی)

18. امضای توافق نامه ایجاد سازمان تجارت دنیای (1994 میلادی)

19. سانحه هیلزبورو؛ در بازی لیورپول و ناتینگهام فارست در نیمه نهایی جام حذفی فوتبال انگلستان. به علت ازدحام و فشار جمعیت 96 نفر از هوادران لیورپول جان خود را از دست دادند. (1989 میلادی)

20. روز دنیای هنر

21. روز خورشید در کره شمالی

22. سال نوی بنگالی (Pohela Boishakh)

منبع: کجارو

به "روزشمار: 27 فروردین؛ تولد لئوناردو داوینچی نقاش، معمار و طراح اولین هلیکوپتر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزشمار: 27 فروردین؛ تولد لئوناردو داوینچی نقاش، معمار و طراح اولین هلیکوپتر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید