طلب غرامت 18میلیارد دلاری ایران از پاکستان

به گزارش انجمن گیگابلاگ، رسانه های پاکستانی از هشدار مقامات ایرانی به این کشور بابت تاخیر در ساخت و تکمیل خط لوله واردات گاز ایران تا مارس سال 2024 (فروردین 1403) خبر داده اند.

طلب غرامت 18میلیارد دلاری ایران از پاکستان

به گزارش عصر ایران، ایران از پاکستان خواسته است تا بخشی از پروژه خط لوله واردات گاز از ایران را تا مارس 2024 در خاک خود بسازد یا آماده پرداخت جریمه 18 میلیارد دلاری باشد.

یک مقام ارشد وزارت نیرو پاکستان در گفتگو با وبگاه خبری نیوز پاکستان ضمن اعلام این خبر گفته: مقامات تهران حدود 3 هفته پیش و در جریان سفرشان به پاکستان این موضوع را به طرف پاکستانی ابلاغ کرده اند.

به گفته این مقام پاکستانی، در جریان این سفر، مقامات ایرانی گفتند که تحریم های آمریکا علیه ایران غیرقانونی است و پاکستان، بر اساس توافق بازنگری شده در سال 2019، موظف است این خط لوله را تا مارس 2024 در خاک خود احداث کند.

ایران این خط لوله را در خاک خود از میدان گازی تا نقطه صفر مرزی با پاکستان تکمیل کرده است و منتظر اقدام پاکستان برای احداث بیش از 780 کیلومتر خط لوله تا مرز ایران است.

قرارداد 25 ساله صادرات گاز طبیعی ایران از طریق خط لوله به پاکستان در سال 2009 بین دو کشور به امضا رسید و قرار بود تا سال 2015 اجرایی شود، اما تا به امروز تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران و فشار های آمریکا به دولت پاکستان مانع اجرایی شدن آن شده است.

دو کشور در سپتامبر 2019 این قرارداد را بازنگری کرده و ایران از حق شکایت خود به محاکم بین المللی علیه پاکستان صرف نظر کرد به شرطی که پاکستان تا مارس سال 2024 این خط لوله را در خاک خود تکمیل کند.

حالا مقامات ایرانی موعد اندک به جای مانده تا فروردین 1403 را به طرف پاکستانی گوشزد کرده و گفته اند اگر دولت اسلام آباد تا 15 ماه دیگر این خط لوله را تکمیل نکند، ایران بابت ضرر و زیان خود از کشیدن خط لوله تا مرز پاکستان، در محاکم بین المللی، طلب غرامت 18 میلیارد دلاری خواهد کرد.

بر اساس قرارداد بازنگری شده در سال 2019، این خط لوله قرار است روزانه 750 میلیون فوت مکعب گاز طبیعی ایران را به پاکستان انتقال دهد.

سخنگوی وزارت انرژی پاکستان اعتراف کرده که در پی هشدار ایران، اخیرا هیئتی از پاکستان به تهران سفر کرده است، اما درباره جزییات مذاکرات در تهران اطلاعاتی ارایه نکرده است.

پاکستان باید برای اجرایی شدن این قرار داد، 781 کیلومتر خط لوله از منطقه نوابشاه تا نقطه مرزی خود با ایران بکشد.

در قرارداد اولیه که در سال 2009 منعقد شده بود، دولت پاکستان موظف شده بود در صورت تاخیر در احداث خط لوله تا مرز ایران، از ژانویه سال 2015 روزانه 1 میلیون دلار غرامت بابت تاخیر در پروژه به طرف ایرانی پرداخت کند؛ اما با وجود تاخیر، طرف پاکستانی به بهانه تحریم های ایران مبلغی بابت تاخیر در پروژه به ایران نپرداخت و در عوض دو کشور در سپتامبر سال 2019 با قراردادی تازه، قرارداد قبلی را بازنگری کرده و حالا موعد مارس 2024 (فروردین 1403) به عنوان زمان نهایی تکمیل خط لوله در طرف پاکستان در نظر گرفته است و ایران بر اساس بند های این قرارداد می تواند در صورت تاخیر طرف پاکستانی، به محاکم داوری بین المللی شکایت کرده و از پاکستان طلب غرامت کند.

منبع: فرارو

به "طلب غرامت 18میلیارد دلاری ایران از پاکستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طلب غرامت 18میلیارد دلاری ایران از پاکستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید