چرا اینترنت برخی دانشگاهها رایگان نیست؟

به گزارش انجمن گیگابلاگ، با اعلام رایگان شدن ترافیک سامانه های آموزشی دانشگاه ها در شرایط آموزش مجازی به دلیل شیوع کرونا، همچنان بسیاری از دانشجویان معتقدند ترافیک کلاس های آنلاین از حجم اینترنتشان می کاهد و این در حالی است که رگولاتوری و اپراتورهای اینترنتی ادعا می کنند اینترنت آدرس هایی که از طرف وزارت علوم داده شده، رایگان است و اگر ترافیک سامانه ای رایگان نشده، به این خاطر است که آی پی آن در لیست تاییدشده موجود نیست.

چرا اینترنت برخی دانشگاهها رایگان نیست؟

به گزارش انجمن گیگابلاگ، مدارس و دانشگاه ها از هفته ابتدایی اسفند یعنی از همان زمان ورود ویروس کرونا به ایران تعطیل شدند. در واقع به دلیل به خطر افتادن سلامت دانش آموزان و دانشجویان در شرایط حضور فیزیکی در کلاس ها، وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم از نخستین مراکز کشور بودند که زنگ تعطیلی مراکز آموزشی را نواختند و با تعطیلی کلاس ها، موضوع آموزش مجازی مطرح شد تا کرونا مانع آموزش در کشور نگردد.

پس از اعلام تعطیلی مراکز آموزشی، در شرایطی که هنوز مشخص نبود شرایط سال تحصیلی به چه شکل ادامه پیدا می کند، محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- اظهار داشت با توجه به احتمال تعطیلی مدارس و دانشگاه ها، با همکاری وزارت علوم و آموزش و پرورش، امکانات ویژه ای جهت آموزش مجازی و از راه دور فراهم شده و همچنین از رایگان شدن ترافیک کلیه کلاس های آموزشی مجازی مورد تایید وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم خبر داد.

پس از آن حسین فلاح جوشقانی -رئیس سازمان فناوری اطلاعات- درباره اقدامات انجام شده برای آموزش مجازی اظهار داشت: سازمان فناوری اطلاعات لیستی از مراکز آموزشی فرستاده که رگولاتوری آن را به اپراتورها اعلام کرده تا ترافیکشان را رایگان کنند. سجاد بنابی -نائب رئیس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت- نیز از مذاکره با ارائه کنندگان خدمات اینترنتی برای رایگان کردن تعرفه مصرف کاربران در برای پلتفرم ها و سرویس های مورد تایید وزارت علوم و آموزش و پرورش خبر داد.

البته پس از به پایان رسیدن تعطیلات نوروزی و اجباری شدن حضور در کلاس های مجازی دانشگاهی، همچنان در رایگان شدن تعرفه سایت های دانشگاهی و آموزشی تعللی صورت گرفت که فلاح جوشقانی درباره علت تاخیر در اجرایی شدن این موضوع اظهار کرد: وزارت علوم لیستی شامل آدرس، آی پی، نام دامنه و اطلاعات کامل را اظهار داشت که اپراتورها بتوانند این اطلاعات را روی سیستم هایشان تنظیم کنند و ما منتظر کامل شدن لیست بودیم.

و در نهایت اعلام شد از 20 فروردین ماه، با دریافت لیست تاییدشده سایت های دانشگاهی از وزارت علوم و اعلام آن به اپراتورها، ترافیک این سایت ها برای دانشجویان رایگان است و این اقدام توسط همه اپراتورها و سرویس دهندگان اینترنتی از جمله موبایل، ثابت و مخابرات انجام می گردد.

با وجود این، بعضی از دانشجویان همچنان معتقدند ترافیک رایگان برای سامانه آنلاین آنها اعمال نشده است. یکی از مخاطبان انجمن گیگابلاگ در این باره می نویسد: الان دقیقا چه سایت هایی پوشش داده میشن که رایگان محسوب بشه؟ بنده در دانشگاه آزاد مشهد درس می خونم و هر کلاس آنلاین داره ازم چهار گیگ مصرف میشه.

با پیگیری از اپراتورهای ارائه دهنده خدمات اینترنتی و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، اعلام شد سایت ها بر مبنای آی پی اعلام شده از طرف وزارت علوم به صورت رایگان محاسبه می گردد و بخش فنی دانشگاه باید در همان آی پی که معرفی شده، سرویس بدهد، اما به نظر می رسد پس از ورود به سایت و سامانه مورد نظر دانشگاه و هنگام ورود به جلسه آنلاین، آی پی تغییر می کند و این موضوع باعث کم شدن حجم دانشجو می گردد و علت آن هم به دانشگاهی که سایت ها را اعلام کرده برمی گردد.

درواقع با توجه به اینکه بیشترین حجم مورد نظر در استفاده از خدمات آموزشی، هنگام برگزاری کلاس های آنلاین از ترافیک کاربران کاسته می گردد، اینطور به نظر می رسد که رایگان شدن تعرفه سایت ها عملا تاثیری در مصرف کاربران نداشته است و دانشجویان همچنان باید هزینه ترافیک مورد نظر را بپردازند. البته رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اظهار داشت در صورتی که دانشجویان با خلاف این مورد روبرو شدند، می توانند آن را در سامانه 195 اعلام کنند.

همچنین درصورتی که هنگام استفاده از سامانه های آموزشی دانشگاه و حضور در کلاس های آنلاین از حجم اینترنتتان کاسته می گردد و کاهش تعرفه اینترنت توسط اپراتور مورد نظرتان صورت نگرفته، می توانید در بخش نظرات این گزارش با ذکر نام دانشگاه خود، این موارد را اعلام کنید و به بیان تجربه تان از آموزش مجازی این روزها بپردازید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "چرا اینترنت برخی دانشگاهها رایگان نیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا اینترنت برخی دانشگاهها رایگان نیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید