کشت پاییزه غلات در 450 هکتار از اراضی مغان

به گزارش انجمن گیگابلاگ، رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل (مغان) از کشت پاییزه غلات در 450 هکتار از اراضی مغان اطلاع داد.

کشت پاییزه غلات در 450 هکتار از اراضی مغان

کمال شهبازی با تأکید بر اینکه پایداری فراوری محصولات کشاورزی از اهمیت ویژه ای برخوردار است گفت: امنیت غذایی و تأمین کالاهای اساسی بسیار مهم است و برای بالا رفتن ضریب امنیت غذایی چاره ای جز خودکفایی در گندم و سایر محصولات اساسی نداریم.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل با شرح این نکته که در سال های اخیر سالم سازی بذر و تهیه بذرهای استاندارد برای کشت پاییز مورد توجه وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته است می گوید: در سال زراعی 1401-1400 بیش از 1000 تن بذور غلات از طبقات مختلف بذری فراوری شد که عملیات بوجاری آن از مهرماه آغاز و تا به امروز حدود 300 تن بذر استاندارد و گواهی شده در اختیار شرکت های توزیع کننده و کشاورزان قرار گرفته است.

او در مورد برنامه کشت پاییزه غلات گفت: در کنار فراوری هسته های اولیه بذری طبق برنامه ریزی های اجرا شده و در راستای درآمدزایی و رعایت الگوی کشت در سال زراعی 1402-1401 حدود 450 هکتار از اراضی مرکز و ایستگاه های تابعه به کشت غلات از طبقات مختلف بذری اختصاص یافته است.

شهبازی می گوید: تعداد 48 فقره طرح و پروژه تحقیقاتی غلات آبی و دیم در زمینه های به نژادی، به زراعی و بیماری ها در سطح تقریبی 15 هکتار و 63 هکتار جهت فراوری هسته های اولیه بذری به وسیله محققان غلات در منطقه ها سردسیر و نیمه گرمسیر استان اجرا خواهد شد، بعلاوه 2 هکتار جهت فراوری بذر چغندر علوفه ای و نیم هکتار برای فراوری بذر کلزا اختصاص یافته است.

انجمن گیگابلاگ اردبیل اردبیل

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "کشت پاییزه غلات در 450 هکتار از اراضی مغان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشت پاییزه غلات در 450 هکتار از اراضی مغان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید