کشف پروتئینی که در ترمیم و رشد عضلات نقش دارد

به گزارش انجمن گیگابلاگ، میوکین ها (Myokines) پروتئین های کوچکی هستند که به وسیله سلول های ماهیچه اسکلتی ترشح می شوند. آن ها طیف گسترده ای از عملکرد ها را دارند و ممکن است روی سلول هایی که به محل ساخت آن ها نزدیک یا دور هستند، تاثیر بگذارند. تصویر جامع چگونگی تأثیر میوکین ها بر فرآیند های سلولی، چندان واضح نیست، اما اعتقاد بر این است که آن ها نقش مهمی در عملکرد های بدن مرتبط با ورزش، به ویژه حفظ بافت عضلانی دارند.

کشف پروتئینی که در ترمیم و رشد عضلات نقش دارد

پژوهشگران ژاپنی در پروژه تازه خود، به برررسی پروتئینی پرداخته اند که هم به ترمیم و هم به رشد عضلات یاری می نماید.

به نقل از ژورنال بریک، دانشمندان دانشگاه متروپولیتن توکیو (TMU) کشف نموده اند که پروتئینی به نام PDGF-B به طور مداوم از سلول های ماهیچه اسکلتی ترشح می گردد و با ترغیب میوبلاست ها که سلول های بنیادی عضله هستند، به ترمیم عضلات یاری می نماید.

این گروه پژوهشی به طور غیر منتظره ای دریافتند که PDGF-B به رشد فیبر های عضلانی نیز یاری می نماید. یافته های این پژوهش، نویدبخش ارائه درمان هایی است که می توانند روند درمان آتروفی و آسیب عضلانی را تغییر دهند.

میوکین ها (Myokines) پروتئین های کوچکی هستند که به وسیله سلول های ماهیچه اسکلتی ترشح می شوند. آن ها طیف گسترده ای از عملکرد ها را دارند و ممکن است روی سلول هایی که به محل ساخت آن ها نزدیک یا دور هستند، تاثیر بگذارند. تصویر جامع چگونگی تأثیر میوکین ها بر فرآیند های سلولی، چندان واضح نیست، اما اعتقاد بر این است که آن ها نقش مهمی در عملکرد های بدن مرتبط با ورزش، به ویژه حفظ بافت عضلانی دارند.

این گروه پژوهشی به سرپرستی یاسوکو مانابه (Yasuko Manabe)، دانشیار دانشگاه متروپولیتن توکیو در حال آنالیز چگونگی تأثیر میوکین ها بر رفتار سلول های عضلانی هستند. آن ها به وسیله آزمایش های گسترده دریافتند یک میوکین که به عنوان PDGF-B شناخته می گردد، به وسیله ماهیچه های اسکلتی و بدون هیچ محرکی ترشح می گردد.

پژوهشگران برای درک این که میوکین مورد نظر چه نقشی ایفا می نماید، میوبلاست ها را در معرض PDGF-B قرار دادند. آن ها توانستند به وضوح نشان دهند که PDGF-B باعث تکثیر بیشتر میوبلاست ها می گردد.

بعلاوه، آن ها دریافتند که PDGF-B روی سلول هایی که پیشتر تغییر یافته بودند تأثیر می گذارد. آن ها میوتوب ها را که مرحله ای از رشد فیبر های عضلانی به شمار می روند، در معرض همان میوکین قرار دادند. میوتوب هایی که به این روش درمان شدند، بلوغ بیشتری را نشان دادند. بعلاوه، آن ها زنجیره سنگین میوزین را بیان کردند که بخش کلیدی ساختار پروتئین میوزین و موتور مولکولی مسئول انقباض عضلانی به شمار می رود.

با استفاده از روشی که اخیرا پیشرفته و بر مشاهده نحوه واکنش میوتوب ها به یک پالس الکتریکی مبتنی است، نشان داده شد که PDGF-B مستقیما با افزایش قدرت انقباضی مطابقت دارد. بنابراین، PDGF-B نه تنها به عضله سازی بیشتر یاری می نماید، بلکه آن ها را قوی تر می نماید، اما این بدان معنا نیست که هر دو فرآیند به صورت تصادفی تسریع می شوند.

پژوهشگران متوجه تفاوت های ظریفی در مسیر های سیگنال دهی PDGF-B بین میوتوب ها و میوبلاست ها شدند. آن ها بر این باور هستند که این تفاوت ها ممکن است در انتقال سلول ها از مرحله تکثیر به مرحله در حال بلوغ دخیل باشند.

آنالیز این گروه پژوهشی به وضوح نشان می دهد که PDGF-B در بازسازی عضلات نقش دارد و جهشی بزرگ برای توسعه درمان های موثر برای آسیب دیدگی و آتروفی عضلانی و بعلاوه رژیم هایی برای بهبود عملکرد عضلانی به شمار می رود.

این پژوهش، در مجله Biochemical and Biophysical Research Communications به چاپ رسید.

منبع: ایسنا

منبع: فرادید

به "کشف پروتئینی که در ترمیم و رشد عضلات نقش دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف پروتئینی که در ترمیم و رشد عضلات نقش دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید