تجربه زندگی روی مریخ، در یکی از غارهای اسپانیا

به گزارش انجمن گیگابلاگ، از آنجا که تا به امروز سفر به مریخ محقق نشده است، علاقه مندان می توانند با پرداخت 6800 دلار، زندگی روی مریخ را در غارهای اسپانیا تجربه کنند.

تجربه زندگی روی مریخ، در یکی از غارهای اسپانیا

همه حرف هایی که درباره برنامه های ناسا و اسپس ایکس برای مأموریت های مریخ زده می شود، هر انسانی را برای سفر به این سیاره قرمزرنگ ترغیب می کند. خوشبختانه، برخی افراد این شانس را دارند تا مأموریتی مشابه سفر به مریخ را در غارهای اروپا تجربه کنند. با وجودی که چنین سفری، یک ماجراجویی واقعی به مریخ تلقی نمی شود، اما فعالیت های آن درست همانند کارهایی است که فضانوردان هنگام آماده شدن برای سفر به فضا انجام می دهند؛ پس شاید با استفاده از تجربه این سفر بتوانید رزومه خود را برای سال های آینده قوی تر کنید.

زندگی روی مریخ

تجربه زندگی روی مریخ (Life on Mars Experience)، اسمی است که برای سفر به مریخ در غارهای اسپانیا انتخاب شده است و علاقه مندان بدون اینکه مجبور به ترک زمین باشند، می توانند با پرداخت حدود 6800 دلار آمریکا، زندگی روی مریخ را تجربه کنند. تریپ ادوایزر اکسپرینسز (TripAdvisor Experiences) در ایستگاه آرس واقع در منطقه ای دورافتاده در اسپانیا، میزبانی علاقه مندان به این ماجراجویی را برعهده دارد.

شرکت کنندگان مأموریت مریخ، در غاری به طول 1.2 کیلومتر و ارتفاع 60 متر در منطقه اسپانیایی کانتابریا اقامت خواهند کرد. به این ترتیب، نه تنها برای مدت 30 روز در زیرِ زمین زندگی می کنند، بلکه درست مثل کارکنان فضایی واقعی، هیچ گونه تماسی با سایر انسان ها نخواهند داشت. تریپ ادوایزر اکسپرینسز در بیانیه ای گفته است:

هدف ما این است که انسان ها درباره تأثیر اجتماعی و فیزیکی زندگی در چنین مکانی، اطلاعات بیشتری به دست آورند. داوطلبان باید برای شرکت در این سفر، درخواست دهند و پیش از پذیرش باید در آزمایش های فیزیکی و روانی قبول شوند. علاوه بر این، آن ها باید تجهیزات خاصی بپوشند و اجازه هیچ تماسی با جهانی بیرون را نخواهند داشت.

برای اطمینان از اینکه قبل و حین مأموریت، شرکت کنندگان از سلامتی کامل برخوردار باشند، یک تیم پزشکی برای اعضای تیم در نظر گرفته شده است و همچنین کل افراد برای مدت سه روز تحت آموزش هایی، نظیر برنامه های اضطراری در صورت وقوع اتفاقات بد، قرار می گیرند. این یک برنامه فضانوردی واقعی است؛ چراکه آژانس فضایی اروپا هم همین تجربه قرنطینه را برای فضانوردان خود تدارک می بیند که به عنوان بخشی از برنامه کیوز (ماجراجویی مشارکتی برای ارزش گذاری و تمرین رفتار و مهارت های علمکردی انسان) در جزیره ایتالیایی ساردینیا اجرا می شود.

قرنطینه فضانوردان

پیش از سفر به فضا، فضانوردان نو باید زندگی در شرایط قرنطینه را تمرین کنند؛ چراکه سفر به فضا بسیار گران تمام می شود و حتی هنگام حضور در مدار زمین، بازگشت به خانه بسیار سخت است. به همین دلیل همه می خواهند مطمئن شوند که کل خدمه، در طول مدت 6 ماهه سفر فضایی که قرار است در ایستگاه فضایی بین المللی سپری کنند، می توانند با یکدیگر همکاری داشته باشند یا خیر. علاوه بر این، یکی دیگر از مزایای قرنطینه، فعالیت در آزمایشگاهی است که فاصله زیادی با خانواده و دوستان دارد. فضانوردان باید تمام این موارد را پیش از آغاز مأموریت اصلی تمرین کنند.

در ابتدا تجربه سفر فضایی، بسیار هیجان انگیز به نظر می رسد؛ شما می توانید سوار موشک شوید! چشم انداز ها فوق العاده ای را از پنجره فضاپیما شاهد باشید! اما با گذشت زمان و طولانی شدن مدت زمان سفر، این تجربه خسته کننده می شود. به عنوان مثال، به غیر از پیاده روی های فضایی که به دلایل ایمنی گاهی اوقات اتفاق می افتد، فضانوردان بخش زیادی از سفر خود را در ایستگاه فضایی می گذرانند و ساعات زیادی از روز را مشغول کار هستند.

پروژه هایی در سراسر جهان وجود دارد که درباره رفتار انسان ها در شرایط قرنطینه پژوهش می کنند و جالب اینجا است که در بسیاری از آن ها، خود فضانوردان نیز مشارکت دارند. در فهرست بهترین پروژه ها، انستیتوی مسائل زیست پزشکی در مسکو به چشم می خورد که یک بار سفر 500 روزه به مریخ را شبیه سازی کرد؛ ایستگاه تحقیقاتی بیابانی مریخ در یوتا؛ جایی که فضانوردان که عموماً از دانشگاهیان هستند، به طور هم زمان حدود دو هفته را در آنجا سپری می کنند؛ آنالوگ تحقیقات اکتشاف انسانی در ناسا در هیوستون که فضانوردان برای روزها یا هفته ها بدون وقفه در محل کوچکی زندگی می کنند؛ عملیات مأموریت در شرایط سخت محیطی ناسا در زیر آب در فلوریدا که اغلب میزبان فضانوردان است. با این تعداد مأموریت شبیه سازی می توان امیدوار بود که به زودی در سفر به مریخ بتوان آن ها را به بوته آزمایش گذاشت.

منبع: کجارو / curiosity.com

به "تجربه زندگی روی مریخ، در یکی از غارهای اسپانیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجربه زندگی روی مریخ، در یکی از غارهای اسپانیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید