تفاوت بین دوز یادآور و دوز سوم واکسن کرونا چیست؟

به گزارش انجمن گیگابلاگ، به نقل از مدیکال اکسپرس، با افزایش فراوری واکسن کرونا در دنیا انتخاب واکسن کووید-19 پیچیده تر می گردد؛ بنابراین اگر در خصوص واکسن های مختلف کووید-19 گیج شده اید، احساس بدی نداشته باشید. علاوه بر سه واکسن اصلی تایید شده، تزریق تقویت کننده و دوز سوم هم برای گروه های خاصی در حال حاضر در دسترس است، اما آن ها برای همه مناسب نیستند.

تفاوت بین دوز یادآور و دوز سوم واکسن کرونا چیست؟

دکتر انیدا رولدان، مدیرعامل FIU Health و مدیر بالینی ابتکار واکسن FIU، تفاوت بین واکسن های نو را شرح داد.

رولدان می گوید: تزریق تقویت نماینده برای افرادی است که پاسخ ایمنی آن ها ممکن است با گذشت زمان ضعیف شده باشد. دوز سوم برای افرادی است که ممکن است از دو دوز اول واکنش ایمنی کافی نداشته باشند. با پزشک خود مشورت کنید که کدام یک برای شما مناسب است.

در اینجا چند دستورالعمل برای واجد شرایط بودن از مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) آمده است.

چه کسی واجد شرایط تقویت نماینده است؟

فقط افرادی که در ابتدا با فایزر واکسینه شده اند، می توانند تقویت نماینده را دریافت نمایند و آن ها باید سری واکسیناسیون اولیه خود را حداقل 6 ماه قبل تکمیل نموده باشند؛

65 سال به بالا

18+ سال زندگی در یک محیط طولانی مدت

18+ سال با بیماری های زمینه ای از جمله سرطان، کبد مزمن و بیماری کلیوی، ضعف سیستم ایمنی بدن.

18+ سال هایی که در محیط های پرخطر از جمله بیمارستان ها، مدارس، مراکز اصلاحی، سرپناه های بی خانمان زندگی یا کار می نمایند.

دوز سوم- فایزر و مدرنا

دوز های سوم فقط برای واکسن های فایزر و مدرنا تایید شده است. رولدان گفت: شما باید واکسن یکسانی را برای هر سه دوز دریافت کنید؛ و باید حداقل 28 روز پس از دوز دوم خود منتظر بمانید.

چه کسی واجد شرایط دوز سوم است؟

افرادی که دارای سیستم ایمنی میانه تا شدید هستند. این شامل افرادی است که تحت درمان سرطان قرار می گیرند، دریافت نمایندگان پیوند اعضا یا سلول های بنیادی که برای تقویت سیستم ایمنی از دارو استفاده می نمایند و افراد مبتلا به بیماری های نقص ایمنی.

چرا این دوزهای اضافی را دریافت می کنیم؟

CDC می گوید یک دوز اضافی ممکن است از کووید-19 جدی و احتمالا تهدیدنماینده زندگی در افرادی باشد که ممکن است به سری واکسن اولیه خود پاسخ نداده باشند، جلوگیری کند.

هیچ واکسن تقویت نماینده یا دوز سوم برای واکسن جانسون و جانسون وجود ندارد. با این حال در 5 اکتبر، این شرکت از FDA خواست تا به افرادی که واکسن یکبار واکسن دریافت نموده اند، تقویت نماینده اجازه دهد.

چه کسی واجد شرایط واکسن اولیه کووید-19 است؟

CDC در حال حاضر واکسیناسیون کووید-19 را برای همه افراد 12 سال به بالا توصیه می نماید. در حال حاضر فقط واکسن فایزر برای بچه ها زیر 16 سال تایید شده است، اما شرکت دارویی امیدوار است که به بچه ها کوچکتر هم توسعه یابد. فایزر فقط برای استفاده برای بچه ها 5 تا 11 سال درخواست تایید کرد.

منبع: همگردی

به "تفاوت بین دوز یادآور و دوز سوم واکسن کرونا چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت بین دوز یادآور و دوز سوم واکسن کرونا چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید