شروط نهایی شدن ورود هواپیماهای نو به ایران چیست؟

به گزارش انجمن گیگابلاگ، در طول روزهای گذشته در پی اطلاع رسانی یکی از سایت های خارجی مبنی بر ثبت نهایی یک فروند ایرباس 321 به نام ایران ایر، ورود این هواپیما به ایران قطعی شده و می توان در آینده ای نزدیک در انتظار ورود آن باقی ماند. موضوعی که به نظر می رسد در کنار این ثبت بین المللی دو شرط قطعی دیگر نیز خواهد داشت.

شروط نهایی شدن ورود هواپیماهای نو به ایران چیست؟

توافق ایران با شرکت هواپیماساز ایرباس که از بهمن ماه سال گذشته مراحل مختلف آن پیگیری شده و کوشش برای نهایی شدن شروع شده است، این روزها بیشترین امید را به نهایی شدن دارد. با توجه به موافقت وزارت خزانه داری آمریکا با فروش هواپیماهای ایرباس به ایران، تامین اقتصادی این هواپیماها از سوی نهادهای بین المللی والبته نزدیک شدن به مراحل پایانی مذاکرات فنی این امید به وجود آمده تا ورود ایرباس ها به ایران قطعی گردد.

علیرضا منظری معاون سابق سازمان هواپیمایی کشوری تاکید نمود که فارغ از آن که بحث دریافت رجیستر و اطلاعات درباره آن تا چه حد به طور رسمی قابل پیگیری است، برای آن که بتوان ایرانی بودن یک هواپیما و آمدن آن به ایران را تایید کرد دو مسئله اهمیت زیادی دارد.

وی مطرح کرد که در صورتی که این هواپیما از طرف سازمان هواپیمایی کشوری ثبت گردد، نخستین شرط در این زمینه محقق می گردد. موضوعی که باید دید مقامات ایرانی در قبال آن چه اظهار نظر رسمی خواهند کرد.

وی با بیان اینکه درج شدن نام مالک ایرانی در گواهینامه هواپیما، شرط دوم نهایی شدن ورود این هواپیماها به ایران است، گفت:

در صورتی که این دو گام به صورت رسمی برداشته گردد می توان گفت که هواپیماها به طور رسمی ایرانی شده اند و ورود آن ها به کشور مشکل و محدودیت دیگری نخواهد داشت.

ایران در مذاکرات ابتدایی خود با ایرباس خرید 118 فروند هواپیما را در دستور کار خود قرار داد و سپس این شرکت هواپیماساز در دو مرحله مجوز فروش آن ها را از وزارت خزانه داری آمریکا دریافت کرد. یکی از اصلی ترین گزینه های ایران در سبد خرید خود هواپیما خانواده ایرباس 320 و 321 هستند که احتمالا نخستین هواپیماهای تحویلی به ایران نیز از همین خانواده خواهند بود.

در صورتی که طبق برآوردهای انجام شده ایران از خرید ایرباس 380 انصراف دهد، احتمال آن وجود خواهد داشت که هواپیماهای از خانواده 320 یا 350 جایگزین آن شوند.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا

به "شروط نهایی شدن ورود هواپیماهای نو به ایران چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروط نهایی شدن ورود هواپیماهای نو به ایران چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید