علائم و درمان های خانگی دل درد بچه ها

به گزارش انجمن گیگابلاگ، دل درد بچه ها یکی از دلایل رایج مراجعه والدین برای مراجعه به پزشک است. ارزیابی شدت دل درد و علت های آن ممکن است هم برای والدین و هم برای پزشکان چالش برانگیز باشد. زمینه ساز دل درد بچه ها ممکن است دلایل ساده و بی اهمیت یا مسائل حاد باشد.

علائم و درمان های خانگی دل درد بچه ها

دلایل بروز دل درد بچه ها

عفونت ها: باکتری ها یا ویروس ها با ایجاد آنفولانزای معده (stomach flu) یا آنفولانزای التهاب معده ای روده ای (gut flu که گاستروآنتریت (gastroenteritis) نامیده می شود) باعث بروز دل درد می شوند. معمولا عفونت های ویروسی خیلی سریع بهبود می یابند، این درحالی است که درمان بیشتر عفونت های باکتریایی به مصرف آنتی بیوتیک نیاز دارد.

عوامل غذایی: مسمومیت غذایی (که نشانه هایی شبیه به آنفولانزای معده و گاستروآنتریت دارد)، آلرژی غذایی، خوردن بیش ازحد غذا، یا تولید گاز (که هرکدام از این عوامل باعث بروز نفخ یا ناراحتی موقتی می شود) از عوامل بروز دل درد در بچه ها است. این علائم معمولا پس از تند غذا خوردن خود را نشان می دهند.

مسمومیت: این مسئله می تواند دلیل ساده (مثل خوردن غذای مسموم) یا مسائل جدی تر مثل بلع قرص آهن، آهنربا، سکه، مسمومیت بوتولیسم از غذای فاسد (که در اثر خوردن غذای کنسروی آلوده به باکتری بتولینوس پدید می آید) یا مصرف بیش ازحد دارو (مثل مسمویت با استامینوفن) را شامل شود.

مسائل وابسته به جراحی: آپاندیسیت (التهاب ناگهانی آپاندیس) یا انسداد روده ها باعث ایجاد دل درد می شود.

دلایل پزشکی: مسائل خارج از بخش داخلی و شکم هم ممکن است باعث بروز دل درد شوند. برای مثال، عوارض دیابت یا نیش عنکبوت بیوه سیاه (black widow spider).

نشانه های دل درد بچه هامعمولا والدین یا مراقبان کودک، متوجه دل درد بچه ها می شوند. نوزادان یا بچه ها نوپا معمولا با گریه، نشان دادن درد در چهره یا به خود پیچیدن ناراحتی شان را نشان می دهند. اغلب بچه های کوچک می توانند خیلی سریع راجع به مشکل شان با شما صحبت کنند. برخی از نوجوانان تمایلی به گفت وگو درباره دردشان ندارند و شما به تلاش بیشتری نیاز دارید تا توضیح شفافی از شرایط آنها دریافت کنید. درباره این شرایط ها سؤال کنید:

مدت درد: بیشتر دلایل ساده ای که در ایجاد دل درد نقش دارند زیاد پایدار نمی مانند. بسکمک از ما درد نفخ یا آنفولانزای معده را تجربه کرده ایم و می توانیم به یاد بیاوریم که درد آن بیشتر از 24 ساعت دوام نداشته است. هر درد شکمی که بیشتر از 24 ساعت طول بکشد باید از طریق پزشک ارزیابی شود.

محل درد: بیشتر دردهای ساده در قسمت مرکزی شکم ایجاد ناراحتی می کنند. کودک مبتلا به دل درد معمولا اطراف نافش را مالش می دهد. وجود درد در نواحی دیگر از اهمیت بیشتری برخوردار است. به خصوص اگر این درد در قسمت پایین و راست شکم احساس شود، می تواند نشانه التهاب آپاندیس باشد.

ظاهر کودک: به عنوان یک قانون کلی، اگر کودکی علاوه بر دل درد، ظاهر مریض و بیماری داشته باشد، باید هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کرد. بیشتر اوقات، مراقب کودک متوجه می شود که کودک بسیار بیمار شده است. وقتی دل درد شروع می شود، باید به نشانه های کلیدی ازجمله رنگ پریدگی چهره، عرق کردن، بی خوابی یا بی حالی توجه کرد. اگر نمی توانید با بازی حواس کودک را از دل دردش دور کنید یا کودک برای ساعت های طولانی از خوردن یا نوشیدن امتناع می کند، هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

استفراغ: بچه هایی که دچار دل درد می شوند تقریبا زود به زود استفراغ می کنند، اما استفراغ همیشه مسئله ای جدی محسوب نمی شود. بااین حال، همان طور که درباره مدت زمان درد توضیح دادیم، دلایل ساده ای که باعث استفراغ می شوند هم اغلب به زودی از بین می فرایند.اگر استفراغ بیش از 24 ساعت ادامه داشته باشد، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

حالت استفراغ: با دیدن رنگ سبز یا زرد استفراغ نوزادان و بچه ها نوپا باید با پزشک تماس بگیرید. وجود خون یا ترشحات تیره در استفراغ، در هر سنی، قطعا به مراقبت های اورژانسی نیازمند است.

اسهال: بروز اسهال به همراه دردهای شکمی بسیار رایج است و معمولا ویروس ها چنین شرایطی را رقم می زنند. این مسئله ممکن است برای چند روز ادامه داشته باشد، اما معمولا کمتر از 72 ساعت (سه روز) دوام می یابد. وجود خون در مدفوع به مراقبت های پزشکی نیاز خواهد داشت.

تب: بروز تب، همیشه بر وجود مسئله ای جدی دلالت نمی کند. درواقع، ممکن است کودک به رغم دمای طبیعی بدنش، به دل درد دچار شود.

درد کشاله ران: مسئله ای جدی که در پسربچه ها دیده می شود، شکایت آنها از احساس درد به خاطر پیچش بیضه هاست. در این حالت، بیضه حول محور خود پیچ می خورد و در نتیجه انسداد عروق و نرسیدن خون، درد و ناراحتی ایجاد می شود. ممکن است کودک از نشان دادن محل درد خجالت بکشد، پس بهتر است از او بپرسید اون پایین دردی احساس می کند یا نه. اگر زود به این مشکل رسیدگی شود، معمولا درمان آن هم سریع خواهد بود.

مشکل ادرار: دل درد همراه با مسائل ادراری مثل دفع ادرار دردناک یا تکرر ادرار ممکن است نشانه وجود عفونت ادراری باشد و برای درمان آن به مراقبت های پزشکی نیاز است.

راش (ضایعه پوستی): برخی از دلایل جدی بروز دردهای شکمی هم با ضایعه های پوستی همراه می شوند. ترکیب راش و دل درد دلیل مهمی برای تماس با پزشک خواهد بود.

تشخیص دل درد بچه هابروز دل درد در بچه ها دلایل متعددی دارد که عملکرد ارگان های مختلف را تحت تأثیر قرار می دهد و هریک به آزمایش های خاصی برای تشخیص نیازمند است. پزشک با پرسیدن سابقه و معاینه کودک به اطلاعات لازم دست پیدا می کند. اگر پزشک متوجه خون در راست روده شود، آزمایش های بیشتری درخواست می کند.

احتمالا با نمونه گیری خون و شمارش کامل سلول های خونی (CBC)، تست عملکرد کبد، کشت خون (blood cultures)، سطح آمیلاز (آنزیم هایی از گروه گلیکوزید هیدرولاز که باعث تجزیه زنجیره های کربوهیدرات ها مانند نشاسته می شوند) و لیپاز (آنزیمی که نقش تبدیل تری گلیسرید به گلیسرول و اسید چرب را ایفا می کند) یا وجود سرب در خون را بررسی می کنند. ممکن است نمونه گیری از ادرار هم برای نتایج دقیق تر نیاز باشد.

در برخی موارد به نمونه مدفوع هم برای تشخیص وجود خون، باکتری یا انگل نیاز است.

شاید برای ارزیابی بهتر شکم به تصویربرداری (X-rays یا عکس برداری های مشابه) نیاز باشد. سایر آزمایش ها شامل این موارد است:

سونوگرافی شکم یا بیضه

سی تی اسکن شکمی

بسته به شرایط کودک، ممکن است به آزمایش های خاصی نیاز باشد که می توان به تنقیه یا بلع باریوم (barium enema؛ فرایندی که در آن ازطریق مقعد و روده بزرگ مایعی حاوی باریوم را وارد می کنند تا عکس برداری ایکس-ری انجام بدهند)، فشار مقعد (anal manometry) یا آزمایش های لگنی اشاره کرد. پزشکان متخصص در زمینه گوارش (gastroenterologist)، جراح بچه ها یا جراحان عمومی می توانند در این زمینه به بیمار کمک کنند.

درمان دل درد بچه هادر بیشتر موارد، دل درد بچه ها با روش های خانگی درمان پذیر است. کودک باید به میزان کافی استراحت کند و از مصرف مواد غذایی جامد، آسپرین، آنتی بیوتیک ها (به جز مواردی که پزشک تجویز کرده) و داروهای گیاهی خودداری کند و برای جلوگیری از کم آبی بدن، به میزان کافی مایعات بنوشد. در مواردی که کودک تب خفیف دارد، استامینوفن برای او تجویز می شود. اگر تب کودک شدید باشد و اسهال یا تهوع او بیش از 24 ساعت طول بکشد، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

درمان های خانگی برای دل درد بچه هاوالدین یا مراقبان کودک باید شرایط کودک را تحت نظر داشته باشند و درصورت نیاز، در زمان مناسب با پزشک متخصص تماس بگیرند. کودک را به خصوص زمانی که روبه بهبودی است زیرنظر داشته باشید. ممکن است فرزند نوجوان تان دوست نداشته باشد مراقبش باشید، اما این وظیفه شماست که از او مراقبت کنید.

استراحت: در اغلب موارد، دل درد بچه ها با استراحت بهبود پیدا می کند. خوابیدن روی شکم می تواند به رفع پیچش گاز در شکم کمک کند، اما بهترین شرایط حالتی است که کودک در آن احساس راحتی داشته باشد.

رژیم مناسب: انسان قادر است بدون خوردن غذاهای جامد به زندگی ادامه بدهد، اما نوشیدن مایعات هرگز نباید فراموش شود. نشانه های وجود کم آبی در بدن، سریع نمایان نمی شوند، پس همیشه هم لازم نیست کودک را به نوشیدن آب وادار کنید. بدن کودکی که تهوع و استفراغ دارد، نمی تواند میزان زیاد مایعات را تحمل کند. توصیه پزشکان این است که هر 15 تا 20 دقیقه حدود 30 میلی لیتر (2 قاشق غذاخوری) آب به کودک بدهید و کم کم میزان مایعات را بیشتر کنید. از نوشیدنی های رنگ دار، گازدار، کافئین دار، چاق کننده یا شور و شیرین (مثل نوشابه، چای، قهوه، شیر، نوشیدنی های ورزشی یا انرژی زا و آب میوه ها) استفاده نکنید.

نوشیدنی های مناسب: از دادن آب یا شیر جوشیده به نوزادان خودداری کنید، زیرا این نوشیدنی ها می توانند با میزان نمک درون بدن کودک مسائل جدی به وجود بیاورند. همچنین هضم شیر برای معده ای که دچار مشکل شده سخت تر خواهد بود. پزشکان نوشیدنی هایی مثل او آر اس (ORS) را توصیه می کنند. سعی کنید برنامه غذایی نوزاد را هرچه زودتر به حالت قبل دربیاورید.

انتخاب دیگر برای بچه های بزرگ تر استفاده از نوشیدنی زنجبیل یا یک سوپ آبکی ساده است. از دادن شیر، آب میوه، نوشیدنی های گازدار، نوشیدنی های انرژی زا و قهوه به بیماران مبتلا به اسهال خودداری کنید، چراکه احتمالا معده آنها در این شرایط تحمل این نوشیدنی ها را ندارد. اگر کودک شما تقاضای نوشابه کرد، نوع بدون کافئین آن را به او بدهید. تکان دادن نوشابه های گازدار و خارج کردن گاز آنها برای کودک قابل هضم تر خواهد بود.

غذای جامد: زمانی که کودک آمادگی بازگشت به برنامه غذایی روتین اش را داشته باشد، شما را آگاه می سازد. پله پله برنامه گذشته را پیاده کنید. اول، با نان تست یا کراکرها شروع کنید و به تدریج به رژیم غذایی عادی کودک بازگردید. موز، پوره سیب، نان تست خالی یا برنج پخته گزینه های خوبی برای شروع تغییر رژیم مایعات به غذاهای جامد هستند.

داروها: می توانید از استامینوفن برای قطع تب استفاده کنید. بیشتر پزشکان استفاده از آسپرین را برای بچه ها توصیه نمی کنند. اگر پزشک برای کودک آنتی بیوتیک تجویز نکرده، از دادن آن به کودک خودداری کنید. معمولا پزشکان مصرف داروهای گیاهی یا راه حل های خانگی را توصیه نمی کنند. اگر از این شیوه استفاده کرده اید و پس از آن نزد پزشک رفته اید، حتما جزئیات موارد مصرفی را به او گزارش بدهید. چراکه ممکن است مصرف این مواد با داروهایی که پزشک تجویزکرده تداخل داشته باشد.

درمان های دارویی در دل درد بچه هادرمان برای هر کودک بر اساس سابقه، معاینه پزشک و نتایج آزمایش ها متفاوت خواهد بود. درمان می تواند به سادگیِ استراحت در منزل، مصرف مایعات و رعایت تغذیه، ساده باشد. در موارد جدی، بستری شدن در بیمارستان و انجام عمل جراحی دور از انتظار نیست.

پیش آگاهی در دل درد بچه هاپیش آگاهی درباره دل درد بچه ها، به میزان دلایل ایجاد دل درد متفاوت و گسترده است. در کل، دل دردی که سریع تشخیص داده و درمان شود، یک پیش آگاهی خوب خواهد بود. باوجوداین، دل دردی که شناسایی و درمان نشود ممکن است مسائل جدی به وجود بیاورد. درنتیجه، از ابتدایی ترین مراحل تشخیص دل دردِ کودک، بهتر است والدین یا مراقبان کودک در کنار تیم پزشکی باشند تا مطمئن شوند که درمان و مراقبت های لازم را برای کودک دریافت می کنند.

منبع: سایت چطور

منبع: راسخون

به "علائم و درمان های خانگی دل درد بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم و درمان های خانگی دل درد بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید