مبارزه با ویروس کرونا با ابر رایانه ناسا

به گزارش انجمن گیگابلاگ، فراگیری شدید ویروس کرونا و نیاز فوری به کشف راهکار درمانی و پیشگیرانه سبب شد تا دانشمندان از ابررایانه های پیشرفته برای انجام محاسبه های پیچیده علمی استفاده کنند.

مبارزه با ویروس کرونا با ابر رایانه ناسا

کارشناسان ناسا اعلام کرده اند برای مقابله با ویروس کرونا و یافت راه چاره های درمانی جدید از ابر رایانه پیشرفته The 512-processor SGI Altix که به اختصار Kalpana نامیده می شود استفاده خواهند کرد.

این ابر رایانه برای مدل های شبیه سازی فوق العاده طبیعی برای بررسی نحوه تکامل جهان و دگرگونی شرایط آب و هوایی کره زمین مورد استفاده قرار می گیرد.

ابر رایانه Kalpana درمرکز تحقیقات فضایی آمس Ames ناسا مورد استفاده قرار می گیرد. دانشمندان امیدوارهستند با استفاده از داده های شبیه سازی شده به وسیله ابر رایانه های ناسا بتوانند راه چاره درمانی برای بیماری Covid-19 بیابند که شامل روش های درمانی و واکسن پیشگیری است.

استفاده از ابررایانه های ناسا برای مقابله با ویروس کرونا به وسیله مدیرعامل ناسا، جیم بریدنشتین اعلام شده است. به گفته بریدنشتین، ناسا درطول 6 دهه اخیر از ابررایانه های خود برای رفع برخی چالش ها استفاده کرده است و کارشناسان این سازمان امیدوار هستند به راه چاره هایی برای درمان کرونا دست یابند.

افزون بر ابر رایانه ناسا، کارشناسان از ابر رایانه های دیگر مانند ابر رایانه شرکت IBM بهره گرفته اند. همچنین کارشناسان از نوعی شبکه رایانه ای متشکل از 400 هزار کاربر رایانه برای تشکیل یک ابر رایانه استفاده می کنند تا به بررسی ویروس کرونا بپردازند.

بیشتر بخوانید: فضانوردان چگونه قرنطینه می شوند؟

به گفته محققان تا پیش از همه گیر شدن بیماری Covid-19 کاربران در طرحی با استفاده از 30 هزار رایانه و ایجاد رایانه توزیع شده به انجام مطالعه هایی درباره بیماری هایی، چون سرطان، پارکینسون و آلزایمر پرداخته بودند، اما درباره بیماری Covid-19 یک رکورد بین المللی به ثبت رسیده است.

هدف کارشناسان از استفاده از ابر رایانه توزیع شده به دست آوردن اطلاعات درباره نحوه حرکت اتم ها با یک پروتئین دراین ویروس و در نهایت ارائه راه چاره های درمانی جدید است.

به گفته محققان بسیاری از شبیه سازی ها درحالت عادی به میلیارد ها محاسبه نیاز دارند که بازه زمانی بیش از 500 سال طول می کشد تا با یک سیستم رایانه خانگی قدرتمند اجرا و تکمیل شود.

ازجمله مشهورترین ابر رایانه های ساخته شده به وسیله IBM می توان ابر رایانه Summit supercomputer را نام برد که دارای 220 هزار و 600 هسته پردازنده فوق العاده قوی و 88 میلیون و 416 هزار هسته Nvidia CUDA است.

به گفته کارشناسان این دستگاه، سریع ترین ابر رایانه جهان از نوامبر 2019 تا به امروز بوده است و قادر به پردازش 200 کادریلیون در ثانیه است. (کادریلیون عدد یک با 15 صفر به توان 2 است.)

ابر رایانه Summit به تازگی محاسبه وشبیه سازی هایی درباره ویروس کرونا انجام داده و 77 ترکیب دارویی مختلف را شناسایی کرده است که می تواند بیماری COVID-19 را درمان و از ابتلا به آن پیشگیری کند. کارشناسان اعلام کرده اند به آزمایش های بیشتر نیاز است تا مشخص شود دارو های موجود می توانند درمان بیماری Covid-19 باشند.

تا به امروز هیچ واکسن یا راه چاره درمانی قطعی برای مقابله با بیماری Covid-19 درسطح جهان به ثبت نرسیده است. بنا بر آمار های جهانی این بیماری تا به امروز سبب مرگ بیش از 16 هزار و 595 انسان درکشور های مختلف جهان شده است.

کارشناسان آزمایشگاه ملی Oak Ridge National Laboratory اکنون با استفاده از این ابر رایانه به مطالعه برای کشف یک درمان بالقوه برای COVID-19 پرداخته اند.

کارشناسان در پروژه ابر رایانه توزیع شده برای پیوستن تعداد بیشتر رایانه برای قدرتمند شدن رایانه توزیع شده اعلام آمادگی کرده اند و به گفته آنها هرچه رایانه های بیشتری در طرح ابر رایانه توزیع شده مشارکت کنند توان شبیه سازی و محاسبه افزایش می یابد.

طرح رایانه توزیع شده به نام Folding@Home نام گذاری شده است که تا به امروز برای تحقیق درباره بسیاری از بیماری های خطرناک مورد استفاده قرار گرفته شده است.

تیم پژوهشی Folding@Home تا به امروز 200 مقاله علمی درباره تلاش سیستم رایانه توزیعی و اثر گذاری آن برمحاسبه و شبیه سازی بیماری ها منتشرکرده است.

منبع:Space

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "مبارزه با ویروس کرونا با ابر رایانه ناسا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مبارزه با ویروس کرونا با ابر رایانه ناسا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید