ملکی: تربیت معلم کلید اصلی توسعه در تعلیم و تربیت است

به گزارش انجمن گیگابلاگ، تهران (پانا) - رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به این که مدارس در صف مقدم تعلیم و تربیت قرار دارند و باید از آثار برنامه های تحوّلی برخوردار شوند، گفت باید تربیت معلّم را کلید اصلی توسعه در تعلیم و تربیت محسوب کرد.

ملکی: تربیت معلم کلید اصلی توسعه در تعلیم و تربیت است

حسن ملکی اظهار کرد: مدارس، در صف مقدم تعلیم و تربیت قرار دارند و باید از آثار برنامه های تحوّلی برخوردار شوند و خود نیز تحول را در تغییر رفتار دانش آموزان مدیریت کنند.

ملکی اضافه کرد: در دولت های مختلف، نوعاً آموزش و پرورش در کانون توجه نبوده و به عنوان یک رسالت ملی که همه باید برای اعتلای آن بیندیشند و ایفای نقش کنند، نگاه نکرده اند. یکی از علل این وضع نامطلوب حاصل تلاش ها و برنامه های تربیتی دیربازده است و در کوتاه مدت توجهات را به خود جلب نمی کند. مخصوصاً این که به آموزش و پرورش تنها به عنوان یک نهاد در کنار سایر نهادها نگاه کرده اند.

وی شرح داد: نباید غفلت کرد که در مجموعه آموزش و پرورش عنصر معلّم و صلاحیّت های او، مهم ترین نقش را در پیشرفت امور و انسان سازی ایفا می کند. باید تربیت معلّم را کلید اصلی توسعه در تعلیم و تربیت محسوب کرد و در این عرصه برنامه ریزی کرد. دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی با این قصد تأسیس شده اند و قرار است معلّمان مورد نیاز از راستا این دانشگاه ها تربیت شوند.

ملکی گفت : شورای عالی آموزش و پرورش ، تنها شورای سطح بالای رسمی و هدایتگر است. بر این اساس در انتخاب اعضای شورا باید دقت کرد و افراد بصیر و به دور از تمایلات و جهت گیری های منفعت طلبانه انتخاب نمود.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی گفت: بی تردید مجلس شأن و جایگاه قانون گذاری دارد و نهاد دیگری نمی تواند قانون گذاری کند. شورای عالی آموزش و پرورش نیز برای تبدیل مصوباتش به قانون، باید از مجلس استمداد کند.

ملکی ادامه داد: سهم آموزش و پرورش از درآمد ناخالص ملی 2.5 درصد است و این حد از سهم در مقایسه با موارد مشابه در جهان بسیار پایین است. این کاستی و نقص در شرایطی است که ما در نظام جمهوری اسلامی ایران به حق اعتقاد داریم که تربیت انسان ها در رأس برنامه های ما واقع شده است.

وی اظهار کرد: در بخش های قابل توجه کشور دانش آموزان از ضروری ترین نیازهای آموزشی محروم هستند ولی در سایر منطقه ها تفاوت های بارزی دیده می شود. این بی عدالتی در نظام جمهوری اسلامی ایران که اصالتاً برای اجرای عدالت پدید آمده است، قابل توجیه نیست. بی تردید با یک مصوبه و یا یک تصمیم نمی توان عدالت را برقرار کرد ولی با همت والا و استمرار در پیگیری ها و ارتباط مؤثر با کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، می توان بسیاری از امور را حل کرد.

وی گفت : نسبت و رابطه آموزش و پرورش با جامعه دو طرفه است. این ظرافتِ اجتماعی اگر به درستی درک نشود و برای تدوینی و پیشینی هستند و اقدامی جز متناسب سازی آن ها با سطوح تحصیلی نداریم.

ملکی ادامه داد : مدارس که در صف مقدم تعلیم و تربیت قرار دارند باید از آثار برنامه های تحوّلی برخوردار شوند و خود نیز تحول را در تغییر رفتار دانش آموزان مدیریت کنند، به عبارت دیگر لباس تحول به پیکر آموزش و پرورش پوشانده شود و مدارس نیز از این پوشش تحولی بهره مند شوند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "ملکی: تربیت معلم کلید اصلی توسعه در تعلیم و تربیت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ملکی: تربیت معلم کلید اصلی توسعه در تعلیم و تربیت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید