کلوت شهداد ، هیاهوی رازآلود بادهای کویر کرمان

به گزارش انجمن گیگابلاگ، کلوت های شهداد ، معماری سحر انگیز طبیعت

وقتی که طبیعت برج می سازد

اگر راویان افسانه ها را نادیده بگیریم، کلوت شهداد عارضه ای است طبیعی که نام علمی آن یاردانگ است. از فرسایش های آبی وبادی در طی سال های طولانی چنین سازه های خیره کننده ای آفریده شده است.

کلوت شهداد ، هیاهوی رازآلود بادهای کویر کرمان

این شهر پر رمز و راز 80 کیلومتر عرض و 145 کیلومتر طول دارد و مساحت آن به بیش از 11 هزار کیلومترمربع می رسد.

کلوت شهداد ، شهری خالی از سکنه

اینجا صدای تنهایی بلند است

شهرها با ساکنانشان جان می گیرند اما کلوت شهداد شهری است که تمام شهرتش را از تنهایی و خلوت گرفته است و همین باعث شده تا به آن لقب شهر ارواح را بدهند. در اولین قدم هایی که در خاک کلوت برمی دارید محال است که باور کنید این رازهای بلند قامت به دست انسان ها بنا نشده اند.

این دشت بزرگ با ساختمان های رفیع رسی، نام خود را از دو کلمه کل به معنای آبادی و لوت که اشاره به همان کویر دارد گرفته است.

کلوت ها ، میراث شهری که باد آن را برد

طوفان همه چیز را با خود برد

تاریخ شناسان کلوت شهداد را بقایای شهری تاریخی می دانند که میراثی از هزاره دوم و سوم پیش از میلاد در جان خود داشته. بعضی از محققین بر اساس یافته های باستان شناسی، معتقدند که این شهر بر اثر طوفانی بزرگ که گل، نمک و گچ کویری همراه خود داشته است تخریب و حتی به جای مانده های آن کیلومترها جابه جا شده است.

کلوت هایی که فردا شبیه امروز نیستند

کلوت شهداد ، پیوسته در تغییر

در پهنه کویر کرمان با گذر هر فصل چهره ای تازه از کلوت ها نمایان می گردد. باد و بارانی که از تن شهر کلوت ها می گذرد این سازه ها را تغییر می دهد. سنگ بنای کلوت های شهداد در مقابل بادهایی که شن و ماسه به همراه دارند شکل هایی تازه می گیرد.

اینجا رویشی در کار نیست

در کلوت شهداد چیزی نمی روید

در تمام محدوده کلوت شهداد حتی یک گیاه رشد نمی نماید و تا چشم کار می نماید حیات نباتی وجود ندارد. این خشکی را نمی توان به دلیل فقر خاک و عوامل دیگر دانست چرا که خاک آبادی های اطراف چندان فرقی با این مکان ندارد. تنها دلیلی که برای آن وجود دارد، بادهای شدیدی است که در طول سال در سراسر پهنه کویر می وزد و می تواند همه چیز را از دل خاک بیرون بکشد.

شب های کلوت شهداد ، رویایی در آغوش ستاره های کویری

آسمانی برای دزدیدن ستاره ها

کلوت شهداد در دامن کویری واقع شده است که آن را گرم ترین نقطه زمین می دانند. اما شب های این طبیعت جادویی، لطیف ترین ساعات آن هستند.

روبه روی آسمان، غرق در سرمه ای ترین خیالی شوید که با نور ضعیف و قوی ستاره ها چراغانی شده است. شب های کلوت شهداد پر از سخاوت آسمانی است که ماه در قلب آن می تپد و خنکای آن جان آدمی را تازه می نماید.

جادوی شبانه کویر در کمپ شهداد

این کمپ در حاشیه غربی کویر لوت واقع شده است و منتظر است تا چشم انداز آسمان بی انتهای کویر را با شما تقسیم کند. این کمپ که از مصالح طبیعی بنا شده است میزبان رهروان کویر است.

راه رفتن به سوی کلوت شهداد

آدرس کلوت شهداد: استان کرمان، شهداد

از کرمان باید 90 کیلومتر به سمت شرق برانید تا شهداد برسید.

این راستا تا جاده سیریچ دوبانده است، اما پس از آن وارد جاده ای کوهستانی و تک بانده می شوید. چندکیلومتر بعد از سیریچ ، دوراهی شهداد و گلباف را می بینید که راستا سمت چپ شما را به کلوت شهداد می رساند.

مجوز های ورود به شهر جادو را از قلم نیاندازید

مجوز ورود را از قلم نیاندازید

کویر شهداد را به سه بخش سبز، نارنجی و قرمز تقسیم بندی نموده اند و گردشگران می توانند به راحتی از منطقه سبز عبور نمایند اما دو منطقه دیگر نیازمند مجوز و هماهنگی با سازمان های مرتبط است. از قلم نیاندازید که ورود به این نواحی بدون راهنمای محلی و دریافت مجوزهای لازم بسیار خطر آفرین است و ممکن است در پهناوری کویر گم شوید.

این وسایل را حتما همراه خود داشته باشید

مراقب باشید گرمازده نشوید

سرمای شب های کویر و هرم روزهای طولانی آن آسیب های بسیاری به پوستتان می رساند و در این منطقه مقدار رطوبت بدن کم می گردد. پس حتما قمقمه آب، کلاه لبه دار، ضد آفتاب، دستمال گردن، عینک آفتابی و چادر مسافرتی و کیسه خواب و لباس گرم، بادگیر، چراغ قوه و دیگرلوازم شخصی به همراه داشته باشید.

بعلاوه دوربین عکاسی تان را از قلم نیاندازید تا قاب های بی تکرار کلوت شهداد را برای خود به ارمغان ببرید.

چه زمانی به کلوت شهداد سفر کنیم؟

پاییز به کلوت شهداد سفر کنید

کلوت شهداد را نیز مانند بسیاری از منطقه ها کویری باید در فصل پاییز دید تا سفری آرامبخش و راحت داشته باشید و از گرما در امان باشید.

شما هم اگر به قلمروی خیال انگیز کلوت ها سفر نموده اید ما را از تجربه های شگفت انگیزتان بی خبر نگذارید.

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور

به "کلوت شهداد ، هیاهوی رازآلود بادهای کویر کرمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلوت شهداد ، هیاهوی رازآلود بادهای کویر کرمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید