یک قرن چراغ روشن ، قدمت و اصالت در آموزشگاه ورزش پهلوانی

به گزارش انجمن گیگابلاگ، سال 1290 وقتی مرشد علی طاهری به عشق ترویج رسم و رسوم پهلوانی، زیرزمین کنار آب انبار خیابان نیکنام را به زورخانه شیر تبدیل کرد، گمان نمی کرد که چراغ این زورخانه با گذشت بیش از یک قرن روشن بماند و نام و آوازه پهلوانان و جوانمردانی که در گود این زورخانه میل و کباده می زنند، مرزها را درنوردد.

یک قرن چراغ روشن ، قدمت و اصالت در آموزشگاه ورزش پهلوانی

انجمن گیگابلاگ- پریسا نوری: با اینکه زورخانه شیر در سال 1290 به همت مرشد علی راه اندازی شد اما از سال 1304 که تابلو زورخانه را بر سر در آن نصب کردند، شکل و شمایل رسمی به خود گرفت و خیلی زود پاتوق پهلوانان و نامآوران ورزش باستانی شد.

قصه های خواندنی تهران را اینجا دنبال کنید

مرشدی در خون خاندان طاهری بود. چون بعد از مرشد علی، پسرش محمود عهده دار مرشدی زورخانه شد و شیرِ خیابان نیکنام را به چهارراه یاس در محلة چهارصددستگاه منتقل کرد و آنجا بود که چراغ زورخانه شیر به یمن حضور دنیا پهلوان تختی پرنورتر شد و در میان اهالی شهرتی دست وپا کرد. چون فضا و ساختمان زورخانه اجاره ای بود، با سر رسیدن موعد اجاره، ناچار به جابه جایی به مکان دیگری در میدان احمدیه در محله دولاب و پس از مدتی به محل کنونی یعنی خیابان نبرد شمالی و کوچه طاهری منتقل و به هویت و نماد این خیابان و کوچه تبدیل شد.

ادای دین به احترام اصالت

قدمت، اصالت و آوازه خوش زورخانه شیر، آن را به نماد و هویتی برای محله و کوچه طاهری تبدیل نموده است به گونه ای که مدیریت شهری مرکز، در دی ماه سال 1399 در مراسمی با حضور جمعی از مدیران شهری و ورزشکاران باستانی، نام کوچه را به زورخانه شیر تغییر داد. در مراسم رونمایی از تابلوی کوچه زورخانه شیر، پس از اجرای ورزش باستانی به وسیله ورزشکاران، به رسم یادبود شال پهلوانی به مدیران شهرداری اهدا شد.

میراث ماندگار

در جهت رشد زورخانه، پس از مرشد محمود، سومین و چهارمین نسل از خاندان طاهری در گود زورخانه، میل و کباده زده و به مرشدی رو آوردند تا در ادامه راه اجدادشان، مشعل زورخانه را روشن و پرفروغ نگاه دارند و به حق در این جهت پیروز بودند. هم اکنون مرشد علی اکبر چراغ زورخانه را روشن نگه داشته، او که میراث دار خوبی است، با دنباله روی راه پدر و پدربزرگش، چراغ زورخانه را پرنورتر از همواره حفظ نموده به گونه ای که این زورخانه اکنون در میان چهار زورخانه برتر تهران قرار گرفته و به آموزشگاه ورزش پهلوانی تبدیل شده است. گود زورخانه شیر، پهلوانان و جوانمردان بسیاری به خود دیده است. در این یک قرن و اندی که از عمر زورخانه می گذرد، پهلوانان بزرگ و نامی از جمله دنیا پهلوان تختی، طوسی، تاجیک، طیب و حسین بلور در گود این زورخانه ورزش پهلوانی آموخته اند که عکس همگی آنها روی دیوارها نصب شده و جزو افتخارات گنجینه این زورخانه به شمار میرود.

چکیده:

سال تأسیس: 1290

وسعت: 200مترمربع

نشانی: خیابان پیروزی، خیابان نبرد شمالی، کوچه زورخانه شیر (طاهری سابق)

ویژگی: یکی از قدیمیترین مراکز ورزش باستانی مرکز و در بین 4 زورخانه تهران که به آموزشگاه ورزش پهلوانی تبدیل شده است.

پهلوان شاخص: تختی، طیب، طوسی، تاجیک

منبع: همشهری آنلاین

به "یک قرن چراغ روشن ، قدمت و اصالت در آموزشگاه ورزش پهلوانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک قرن چراغ روشن ، قدمت و اصالت در آموزشگاه ورزش پهلوانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید