3 پیش بینی مهم برای قیمت خودرو در سال 1401

به گزارش انجمن گیگابلاگ، تهران (پانا) - آیا در سال 1401 نیز قیمت خودرو راستا نوسانی خود را ادامه می دهد؟

3 پیش بینی مهم برای قیمت خودرو در سال 1401

به گزارش تجارت نیوز، بابک صدرایی، کارشناس خودرو در خصوص پیش بینی قیمت خودرو در سال 1401 گفت: قیمت خودرو بستگی به عوامل سیاسی دارد. به همین علت پیش بینی دقیقی نمی توان از قیمت خودرو کرد.

او شرح داد: قیمت دلار، مقدار عرضه و تقاضا در بازار و شرایط روانی در قیمت خودرو تاثیرگذار است. مسئله اصلی در سیاست مذاکرات ویناست که نتیجه آن در سال 1401 مشاهده می شود. اگر این مذاکرات به نتیجه مثبتی برسد، ثبات قیمتی به بازار برمی شود. اگر توافقی صورت نگیرد، قیمت ها مانند سال 1400 تابع نوسانات است.

این کارشناس اضافه کرد: حتی اگر یک توافق مختصر در این مذاکرات صورت بگیرد و دلار در کانال 25 و 26 هزار تومان قرار بگیرد نوسانات قیمتی بازار خودرو کاهش می یابد.

امیرحسن کاکایی گفت: اگر دلار چهار هزار و 200 تومانی حذف شود هزینه های خودروسازی حدودا شش برابر می شود که حدودا معادل 20 درصد به قیمت تمام شده اضافه می نماید. اگرچه دلار به صنعت خودروسازی اختصاص داده نشده، اما واردات قطعات و مود اولیه بر مبنای دلار چهار هزار و 200 تومانی است.

کاکایی گفت: در سال آینده قیمت ها افزایشی می شود. با توجه به مالیات نو خودروسازان قیمت خودروهای مختلف هنگام ورود به بازار با افزایش همراه است. پس فروشندگان فعلی قیمت خودرو را عدد بالاتری نسبت به روزهای گذشته پیشنهاد می نمایند.

او گفت: اما بازار در شرایط رکود قرار گرفته است و معامله ای در بازار صورت نمی گیرد. اگر مذاکرات وین به نتیجه ای برسد ممکن است اوضاع بهتر شود. اما واقعیت این است که منظره خوبی در رابطه با فراوری خودرو در کشور وجود ندارد.

این کارشناس خودرو در خصوص واردات خودرو اضافه کرد: منظره خوبی در رابطه با واردات نیز وجود ندارد. زیرا واردات خودرو تاثیری بر بازار خودورهای عمومی که مردم کشور از آن استفاده می نمایند ندارد. اما مجموعه فرایند قیمت در بازار تا زمانی که مذاکرات وین به نتیجه نرسد افزایشی خواهد بود. این مذاکرات نیز اثر کوتاه مدتی در بازار خودرو ندارد و در میان مدت و بلند مدت اثرمی گذارد.

چطور تعادل به بازار برمی شود؟

سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو تهران در خصوص پیش بینی قیمت خودرو در سال 1401 به تجارت نیوز گفت: اگر آماری که وزیر صنعت وعده داده بود محقق شود و تعدادی خودرو به مشتری تحویل داده شود، قیمت خودرو شکسته می شود. منظره کلی بازار به عرضه و تقاضا است.

او ادامه داد: اگر واردات خودرو انجام شود تاثیری مثبت بر بازار می گذارد و آن را به تعادل می رساند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "3 پیش بینی مهم برای قیمت خودرو در سال 1401" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 پیش بینی مهم برای قیمت خودرو در سال 1401"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید